To nejlepší z dobrých zpráv roku 2022: solidarita k potřebným, pietní připomínky historie a činorodí ekologové i hasiči

To nejlepší z dobrých zpráv roku 2022: solidarita k potřebným, pietní připomínky historie a činorodí ekologové i hasiči. Foto: Klaudiánova nemocnice

Jste již unaveni tím, jak některé weby celoročně bohatě plní rubriky krimi a v těchto dnech zahlcují čtenáře titulky typu Tragický rok 2022 na silnicích? Pak zůstaňte věrní nám. My si totiž naopak dlouhodobě zakládáme na dobrých zprávách. Z celkem 114 článků vydaných v roce 2022 jsme vybrali 69 zpráv, které nejlépe vystihují, že Mnichovo Hradiště a okolní obce jsou plné pozitivních událostí.

Charitativní akce, dobrovolnictví, sociální služby a zdravotnictví

Hned začátkem roku 2022 pomohl tříkrálový koncert v Bosni Davídkovi Koškovi z Mnichova Hradiště. Letošní tříkrálový koncert pomůže pro změnu dětské nemocnici. V červnu pomohl fotbalový turnaj v Dolním Bousově Milence Vokounové s úhradou laserových terapií.

Diakonie Broumov pořádala v regionu několik sbírek oblečení a dalších věcí pro potřebné. Do sbírky v Bosni přispěl i patron našeho webu Ota Jirák.

V Praze v Centru Paraple byla v dubnu zahájena kampaň nejsme z jiné planety, jejímž cílem je bojovat proti předsudkům vůči handicapovaným. Zapojily se do ní o organizace z Mnichovohradišťska.

Diecézní charita Litoměřice otevřela výcvikové centrum pro pečující rodiny a Domov Modrý kámen se po dvaceti letech politických dohadů konečně dočká oprav.

Středočeský kraj podpoří paliativní hospicovou péči. Poskytovatelé těchto služeb mohou žádat právě nyní.

V nemocnici nepracují jen lékaři a sestry. Žáci a studenti volící si povolání se mohou seznamovat s různorodostí profesí v mladoboleslavské nemocnici.

Pravidelně informujeme také o dobrovolnících v této nemocnici. Jednak několik z nich na Mnichovohradišťsku žije, jednak docházejí i na oddělení následné péče (ONP, dříve „LDN“) v Mnichově Hradišti, které pod nemocnici spadá. Článků o nich jsme přinesli několik, vybíráme tři: Ocenění dobrovolníků od Ministerstva vnitra, Podzimní rozhovor s dobrovolnicí, která dochází za pacienty se svým psem, a vánoční nadílku, kterou dobrovolníci připravili právě pro pacienty ONP.

Činnost policie a hasičů

Od zdravotnictví plynule přejděme k činnosti policie a hasičů. Rubriku krimi sice – jak již jsme nastínili – nemáme, policii i hasiče (dobrovolné i profesionální) však v hledáčku máme. Protože i oni jsou tvůrci dobrých zpráv, přispívají k prevenci i bezpečnosti nás všech. 

Obvodní oddělení Policie ČR v Mnichově Hradišti hlásí po letech plný personální stav a meziročně méně trestných činů. Město se stává bezpečnějším mimo jiné rozšířením kamerového systému.

Složky integrovaného záchranného systému představily svou práci dětem na letišti v Hoškovicích. Policisté prezentovali dětem svou práci i v Mnichově Hradišti.

Mnichovohradišťští hasiči pořádali den otevřených dveří. Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Mnichově Hradišti získala díky krajské dotaci nové nářadí pro zásahy u dopravních nehod. A dobrovolní hasiči v Bosni mají nový přívěsný vozík

Solidární reakce místních na události mimo region

S hasiči souvisí i události mimo náš region. Organizace LUMA MB koncem července uspořádala materiální sbírku pro hasiče zasahující u požáru v Českém Švýcarsku.

V prosinci uctili dobrovolní hasiči v okolí památku zesnulého kolegy ze Skalice u České Lípy

Obrovskou solidaritu vyvolala i situace ukrajinských občanů postižených válkou. Konalo se několik sbírek a firma Nábytek Honza vytvořila vzdělávací omalovánky pro ukrajinské děti.

Ochrana přírody a ekologie

Pravidelně se věnujeme ochraně přírody, odpadovému hospodářství a dalším ekologickým tématům.

V únoru ochránci přírody narovnali u Koprníku sloup s čapím hnízdem, kterému hrozilo zřícení.

Mnichovo Hradiště postupně opatřuje kontejnerová státní dřevěnými ohrádkami, které nenásilně doplňují uliční prostor. Úspěšným tříděním odpadu získalo Mnichovo Hradiště 1,6 milionu korun.

S velkým zájmem se na přelomu března a dubna setkala celostátní akce Ukliďme Česko. Zapojili se dobrovolníci v Bosni, Klášteře Hradišti nad Jizerou, Rokyté, Březině, Kruhách a Dnebohu. Další úklidy se konaly ve Veselé, Lhoticích, na Syhrově, Olšině, Dobré Vodě i Loukovci i za hranicemi našeho ORP v Obrubech či Svijanech. Zapojili se skauti, dobrovolní hasiči, klub turistů i klienti Domova Pod Skalami Kurovodice.

Začátkem léta ochránci přírody z ČSOP Klenice a dobrovolníci z obce Buda posekali slatinnou louku. Největší akcí ČSOP Klenice na Mnichovohradišťsku bylo sázení ovocných stromů mezi Kněžmostem a Koprníkem, kterého se zúčastnilo rekordních 90 dobrovolníků. Celkem ČSOP Klenice vysadil v okolí neuvěřitelných 439 stromů a sbírá tipy na další výsadby.

Lesy České republiky připravují záchranný projekt na Drábských světničkách.

Drobné i větší zprávy z každodenního života obyvatel

Pravděpodobně největší změnou veřejného prostoru v okolí je nový kruhový objezd u čerpací stanice KM Prona v Mnichově Hradišti.

Větší či menší novinky mají ale i jinde.

Z nepřehledného houští u mnichovohradišťského nádraží se stala zkratka z kaštanové aleje na dopravní terminál. V Suhrovicích byl prodloužen vodovod, v Násedlnicích mají upravený rybník a jeho okolí, v Suhrovicích a Drhlenách novou silnici a zeleň. V Bosni a v Kněžmostu mohou lidé nově využívat samoobslužné boxy Zásilkovny, mnichovohradišťská sokolovna je plně bezbariérová, kněžmostská hasičárna má opravenou společenskou místnost, opravené jsou mostky z Malé Bělé do Nové Vsi. Knihovna v Dolním Bousově má nový výtah, na Olšině mají děti novou houpačku a hrad se skluzavkou. Boseňská hospůdka se opět otevřela návštěvníkům a držitelé průkazu ZTP/P nově zaparkují v parkovacím domě Klaudiánovy nemocnice zdarma.

Pokračují opravy kněžmostského kostela. Na Bílou sobotu se tam vrátily zvony. Výtěžky z dušičkového a vánočního koncertu přispějí také na údržbu kostela v Mukařově. 

Dobrovolní hasiči v Bosni pořádali podzimní úklid spadaného listí na návsi, studenti mnichovohradišťského gymnázia vyhráli soutěž na Technické univerzitě v Liberci a na Klášteře pokračuje zajímavá velikonoční tradice, která vznikla v době covidu.

Mnoho se toto ještě chystá. Základní škola ve Studentské ulici získá přístavbu, dálnice D10 lávku, v některých částech Mnichova Hradiště budou nové chodníky a přechody pro chodce.

Malé obce ve středních Čechách mají stále možnost čerpat statisícové dotace z fondu obnovy venkova. Získat mohou také grant na volnočasová zařízení. Kraj vyhlásil také dotační program na podporu venkovských prodejen. O dotace na zateplení domů mohou žádat senioři a lidé s nižšími příjmy.

Zákonodárci chtějí zachovat stavební úřady ve městech a obcích.

Pokud se chcete zapojit do veřejného života, můžete se stát členy některé z komisí Rady města Mnichovo Hradiště.

Pietní připomínky historie

Pochopení historie je důležité pro pochopení současnosti. Proto je třeba historii neustále připomínat.

V okolí bylo vloni vybudováno nebo obnoveno několik pietních míst. Ve Lhoticích byla odhalena pamětní deska básníka Josefa Brože, v Lidické ulici památník Lidické růže, v parku u nádraží lavička Václava Havla a na hřbitově prošla opravou hrobka rodiny Hendrichovy a Švermovy.

Letos se dočká revitalizace mnichovohradišťský židovský hřbitov.

Z Velké Británie přijel v na jaře na Mnichovohradišťsko Cyril Evans, aby po 77 letech poděkoval potomkům lidí, kteří za druhé světové války zachránili život jeho otci – britskému vojákovi.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top