Bývalá dětská sestra Naďa Tučková: Člověka nestačí jen ošetřit. Musíte ho zároveň i mít rád

Naďa Tučková. Foto: Petr Novák

Naďa Tučková spojila svou profesní kariéru s dětmi. Nejprve pracovala v jeslích a později byla vrchní sestrou dětského oddělení nemocnice v Mladé Boleslavi. Jak na svou práci vzpomíná? Za co byla letos oceněna Českou asociací sester a jak vidí současnost a budoucnost sesterské profese? A čím jí dělá radost její vnuk Štěpán? To vše se dočtete v našem rozhovoru.

Vinařka z Jiviny: Vínu se daří i mimo Moravu

Víno z Jiviny. Vinařství Horizont u Českého ráje. Tato slovní spojení možná pro většinu z vás zní dosud zvláštně a neznámě, ale budete je slýchat čím dál častěji. Podnikatel Petr Jacina již před lety založil na Jivině vinici, z níž první produkty se dostávají do prodeje. O vinnou révu se celoročně starají dva zaměstnanci a vinařství spolupracuje s odborníky z Moravy. Více se dozvíte v rozhovoru ze zaměstnankyní vinařství Veronikou Štěpánovou.

Hudebník Jaroslav Špička: Hudba mě vytáhla ze všech problémů

„Motivuje mě, že na mě lidé chodí a že je o mě ještě zájem. Hraju vážnou hudbu, pop, bigbít a samozřejmě hity Diskantu,“ říká Jaroslav Špička. Foto: Petr Novák

Jaroslav Špička je z minulosti známý jako zpěvák a hudebník kapely Diskant a jako učitel hudby. Jak se mu po zdravotních potížích daří v době covidových omezení návrat k hudbě a pedagogické činnosti? Čím provokoval v mládí a proč ho nevyhodili z gymnázia? Kdy přišel o dlouhé vlasy? Jaká byla spolupráce s textařem Pavlem Vrbou a hudebníkem Františkem Ringo Čechem? A na jaký vánoční dárek se letos mohou těšit fanoušci Diskantu, pokud bude na trhu dost papíru? O tom všem se dočtete v našem rozhovoru.

Komik Petr Vydra: Na dovolenou jsme jeli odpovědně pouze do Drhlen

Foto: YouTube

Turnovák Petr Vydra je známý především jako stand-upový komik. Ale zabývá se i řadou dalších činností, v poslední době především psaním. Nedávno mu vyšla v krátké době již druhá kniha povídek. Na co by čtenáře nalákal? Jaký je jeho vztah k Mnichovu Hradišti? A jakou výhodu spatřuje v tom, že ve svých téměř 50 letech vypadá výrazně mladší?

Psychiatrička Tamara Tošnerová: Znalost více profesí a oborů činí člověka zajímavějším

Psychiatrička Tamara Tošnerová: Znalost více profesí a oborů činí člověka zajímavějším. Foto: archiv respondentky

Psychiatrička Tamara Tošnerová se zaměřuje na problematiku starší populace a poruchy paměti. V rozhovoru říká, že znalost více profesí a oborů činí člověka zajímavějším. A sama je toho důkazem. Záběr jejího zájmu přesahuje do psychologie, sociologie, sociální práce a ošetřovatelství. Věnuje se i popularizaci aktivního stáří. Je mimo jiné autorkou knihy Jak si vychutnat seniorská léta.  A v současnosti přešla od psaní knih k výrobě bižuterie.

Vedoucí folklorního souboru Monika Čapková: V kroji jsem vyrostla

Vedoucí folklorního souboru Monika Čapková: V kroji jsem vyrostla. Foto: archiv Moniky Čapkové

Znám dva typy vytížených lidí. Jedni jsou vytížení tak, že „nemají na nic čas“, u druhých mám naopak pocit, že stíhají být téměř všude, i na dvou místech najednou… A kdykoliv je kontaktuji, udělají si čas i na mě. Monika Čapková, vedoucí folklorního souboru Furiant z Malé Bělé, rozhodně patří mezi ten druhý typ. Protože se známe už mnoho let a snad ani nelze spočítat akce, na kterých jsme se potkali, ba dokonce i spolupracovali, rozhodně nemůžeme v rozhovoru předstírat vykání.

Herec Ota Jirák: Těší mě zdejší krajina

Foto: archiv Oty Jiráka

Ota Jirák je novou tváří našeho webu. Pochází z Debře a již řadu let žije v Neveklovicích. Kdo byli jeho rodiče a jak vzpomíná na svá školní léta? Kdy byl poprvé v budově mladoboleslavského divadla? A jaký podobný zážitek při natáčení se stal jemu i Rudolfu Hrušínskému?

Školní psycholožka Zuzana Knesplová: Dnešní děti mají výhodu v možnosti obrátit se na někoho nestranného

Školní psycholožka Zuzana Knesplová. Foto: archiv respondentky

Nový školní rok nezadržitelně klepe na dveře. S čím se v této době potýkají děti, učitelé a rodiče? Jak lze srovnat dřívější školní problémy s dnešní dobou? Jakou roli v psychologii hraje laskavost, respekt a autenticita? Co lze zažít s nadanými dětmi? A chodí k psychologovi jen slaboši? To vše nám prozradila Zuzana Knesplová, školní psycholožka z Mladé Boleslavi, která v současné době působí na tamní 5. ZŠ.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top