Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Na světě je první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Z našeho nejbližšího okolí se v něm dozvíte, jak se v Jizeře dříve pralo prádlo. Zaujmout by mohl také článek o Zdislavu ze Zvířetic od Jana Boukala. O čem dalším se dočtete?

Jaká je historie vlků obecných v oblasti Českého ráje? To se dozvíte z článku, jehož autorem je přírodovědec Prokop Košátko. 

Zájemce o Železnobrodsko jistě zaujmou články o tamním hřbitově a o „semilském mezníku“.

Knihovna má nový on-line katalog

Knihovna má nový on-line katalog. Ilustrační screenshot

Čtenáři mnichovohradišťské knihovny, kteří jsou zvyklí si zamlouvat knihy z domova, mají k dispozici on-line katalog. Ten se nyní přesunul na novou adresu.

„Protože jsme přešli ze sdíleného serveru na vlastní, změnila se adresa našeho on-line katalogu. Nyní je do něj možné nahlížet na adrese https://mnhradiste.tritius.cz,“ vysvětlila vedoucí knihovny Jana Jedličková ve zpravodaji Kamelot č. 3/2024.

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák

Na počátku letošního roku vyšla kniha s názvem Od rozhledny. Jejím autorem je Jaroslav Dvořák, který již 10 let měsíc co měsíc vítá ve svém domě pamětníky a zájemce o „zmizelé“ Hradiště.

Nad starými fotografiemi a dokumenty, kterých má autor bohatý archiv, vzpomínají na proběhlé události, běžný život v minulých desetiletích, na již neexistující objekty či na spoluobčany, kteří již nežijí, prostě na minulost svého města.

Zdeněk Mrkáček představil svou novou knihu o Českém ráji. Obsahuje i snímky z Mnichovohradišťska

Zdeněk Mrkáček představil svou novou knihu o Českém ráji. Obsahuje i snímky z Mnichovohradišťska. Foto: Petr Novák

Ve čtvrtek 8. února se v Kině Sféra v Turnově uskutečnil slavnostní okamžik. Ornitolog, fotograf, spisovatel, režisér a kameraman Zdeněk Mrkáček zde představil a zároveň pokřtil svoji novou knihu. Název autorova desátého díla Český ráj – moje velká láska napovídá, že jde o jeho srdcovou záležitost. A dotýká se samozřejmě i Mnichova Hradiště a jeho nejbližšího okolí.

Po představení knihy a komentovaném promítání fotografií následoval samotný křest. Knihu pokřtil geolog Roman Vybíral. Součástí večera byla také autogramiáda.

Desátá kniha Zdeňka Mrkáčka je na světě. Autor ji pokřtí v turnovském kině

Desátá kniha Zdeňka Mrkáčka je na světě. Autor ji pokřtí v turnovském kině

Ve čtvrtek 8. února se v Kině Sféra v Turnově uskuteční slavnostní okamžik. Ornitolog, fotograf, spisovatel, režisér a kameraman Zdeněk Mrkáček zde představí a zároveň pokřtí svoji novou knihu. Název autorova desátého díla Český ráj – moje velká láska napovídá, že jde o jeho srdcovou záležitost. A dotýká se samozřejmě i Mnichova Hradiště a jeho nejbližšího okolí.

Co měl společného Jiří Guth-Jarkovský s Mnichovohradišťskem, kdo zachránil varhany ze Solce a je voda ve studánce v Loukově zázračná? Dozvíte se v aktuálním čísle sborníku

Co měl společného Jiří Guth-Jarkovský s Mnichovohradišťskem, kdo zachránil varhany ze Solce a je voda ve studánce v Loukově zázračná? Dozvíte se v aktuálním čísle sborníku

Od Ještěda k Troskám. Tak se jmenuje čtvrtletník, který svými tématy na cestě Českým rájem a Podještědím neopomíjí ani Mnichovohradišťsko. Právě vyšlo další číslo.

Dozvíte se mimo jiné, že zakladatel českého olympismu Jiří Guth-Jarkovský (1861–1943) rád trávil léto na Branžeži a spolupracoval s Klubem českých turistů v Mnichově Hradišti. S tématem seznamuje František Mikule.

Pokračuje text Ladislava Šourka o obnově hradu Valdštejna, tentokrát o záchraně varhan z kostela v Solci.

Kniha o dálnici D10 byla pokřtěna vodou z Jizery

Kniha o dálnici D10 byla pokřtěna vodou z Jizery. Foto: Petr Novák

V pondělí 20. listopadu se v přednáškovém sále Státního okresního archivu Mladá Boleslav uskutečnil slavnostní křest knihy Dálnice D10 – historie výstavby na území Středočeského kraje.

Kniha obsahuje velké množství technických detailů, ale i spoustu unikátních fotografií, plánů, jmen pracovníků, kteří se na výstavbě podíleli, a dalších zajímavostí. Zaujme tak nejen fanoušky dopravních staveb a techniky, ale i pamětníky nebo kohokoliv, kdo dálnici pravidelně využívá v současnosti – což je v našem regionu asi téměř každý.

V mladoboleslavském archivu bude slavnostně představena kniha Jana Juřeny o historii dálnice D10

V mladoboleslavském archivu bude slavnostně představena kniha Jana Juřeny o historii dálnice D10

Zájemce o regionální historii i o historii dopravy jistě potěší knižní novinka, jejímž autorem je Jan Juřena. Publikace mapuje historii výstavby středočeské části dálnice D10, zasazuje ji do kontextu do vývoje silniční sítě v kraji a podrobně mapuje okolnosti a technické detaily stavby jednotlivých úseků.

Kniha bude slavnostně představena v pondělí 20. listopadu bude od 17 hodin ve státním okresním archivu Mladá Boleslav, který se nachází v budově hradu (Staroměstské náměstí čp. 1). Na místě bude též možnost zakoupení.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top