Jak učit žáky historickou gramotnost? Dozvíte se na workshopu s odborníkem

Jak učit žáky historickou gramotnost? Dozvíte se na workshopu s odborníkem

Chcete, aby se vaši žáci neučili pouze znát historická fakta, ale aktivně minulost poznávali? Vyzkoušejte badatelsky orientovou výuku! Prostřednictvím vlastní práce s historickými prameny žáci odpovídají na otázky a učí se přemýšlet.

Workshop s pedagogem Jiřím Karenem, který pořádá MAP Mnichovohradišťsko, nabízí učitelům praktické nástroje a strategie pro promyšlené plánování, realizaci a hodnocení výuky.

Benefiční koncert k výročí narození skladatele Jiřího Linka v Bakově podpoří organizaci Spokojený domov

Církev československá husitská zve na výjimečný benefiční koncert pořádaný k příležitosti 300. výročí narození skladatele Jiřího Ignáce Linka. Konat se bude v neděli 19. ledna od 16 hodin ve sboru Prokopa Velikého v Bakově nad Jizerou.

Koncert pořádá Církev československá husitská ve spolupráci se spolkem Via ad Artem. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na podporu činnosti Spokojeného domova, který v našem regionu už 20 let poskytuje péči seniorům a handicapovaným v jejich domácnostech.

Mapujeme příjmení na Mnichovohradišťsku: Kreibich/Krejbich

Josef Krejbich a Miluše, roz. Kolomazníková, s dcerou Miluší

Příjmení Krejbich (v původní německé podobě Kreibich) pochází patrně z německého nářečního slova Kreibich = vranka, vraný kůň (středohornoněmecké slovo kreie/krewe a zdrobňující přípona -ich).

Co měl společného Franz Kafka s Českým rájem a jak probíhaly v Hradišti městské trhy? Dozvíte se v novém čísle sborníku Od Ještěda k Troskám

Co měl společného Franz Kafka s Českým rájem a jak probíhaly v Hradišti městské trhy? Dozvíte se v novém čísle sborníku Od Ještěda k Troskám

Nové číslo sborníku Od Ještěda k Troskám opět nabízí pestrý výběr medailonků, vzpomínek, zpráv, recenzí a dalších článků věnovaných regionu Českého ráje a jeho osobnostem. Tentokrát se v něm promítá mimo jiné téma 30. výročí obnovení vydávání sborníku. Čtenáři se mohou jako vždy těšit na kvalitní obsah od zkušených autorů.

V úvodu najdeme jako obvykle poezii, tentokrát dílo Na břehu Jizery tanvaldského autora Petra Havla.

Nové číslo sborníku Boleslavica je na světě. Přečtěte si o kilometrovnících na Mladoboleslavsku, kronikách, archeologických nálezech, regionálních knihách a dalších tématech

Foto: Petr Novák

V úterý 17. prosince bylo ve Státním okresním archivu v Mladé Boleslavi slavnostně představeno další číslo vlastivědného sborníku Boleslavica. Najdete v něm i články z Mnichovohradišťska a k zakoupení bude například v Muzeu města Mnichovo Hradiště.

Novinky v místním spolku genealogů: Reportáž v Českém rozhlase, seriál o příjmeních a plán schůzek na příští rok

Schůzka spolku v listopadu 2024. Foto: Mnichovohradišťský spolek genealogů

Již od roku 2017 se v Domě Ludmila ve Veselé schází každý měsíc spolek nadšenců od 19 do 88 let, kteří pátrají po předcích a dalších rodopisných vazbách v našem okolí. Kromě toho si vyměňují zkušenosti s pátráním a rádi mezi sebe přijmou i úplné začátečníky, kteří by do tajů genealogie chtěli proniknout víc. A jak vyplývá z první věty článku, nezáleží ani na věku.

V mladoboleslavském archivu bude představeno další číslo vlastivědného sborníku Boleslavica. Najdete v něm i články z Mnichovohradišťska

V mladoboleslavském archivu bude představeno další číslo vlastivědného sborníku Boleslavica. Najdete v něm i články z Mnichovohradišťska

Státní okresní archiv Mladá Boleslav a Muzeum Mladoboleslavska zvou všechny zájemce o historii regionu na představení nového vydání vlastivědného sborníku Boleslavica '21–22. Akce se uskuteční v úterý 17. prosince od 17 hodin ve výstavním sále Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi v areálu hradu na Staroměstském náměstí.

Mapujeme příjmení na Mnichovohradišťsku: Česák

Branžež čp. 23. Zdroj: archiv Josefa Prskavce

Příjmení Česák není vyloženě ikonické ani jedinečné pro náš region, přesto zde má kořeny minimálně do 17. století. Hned v úvodu je ale nutné poznamenat, že místní nositel, kterého si zdejší starší generace zřejmě vybaví jako prvního – drogista Stanislav Česák – pocházel z Královéhradecka a jeho předci tam žili také již v 17. století. Právě na Královéhradecku je výskyt tohoto příjmení nejvyšší. Případnou příbuznost před tímto obdobím se mi nepodařilo prokázat. V současnosti je kromě Královéhradecka velký výskyt příjmení také na Plzeňsku.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top