Virtuální procházky městem pokračují ulicemi Poříčská, Svatopluka Čecha a částí Víta Nejedlého

Virtuální procházky městem pokračují ulicemi Poříčská, Svatopluka Čecha a částí Víta Nejedlého. Zdroj: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Historií Mnichova Hradiště se v listopadu projdeme již po šesté! V rámci pokračování cyklu Virtuálních procházek městem, a to v úterý 23. listopadu od 17 hodin v městském kině.

Na mnichovohradišťském náměstí byla znovuodhalena socha Václava Budovce z Budova

Slavnostní odhalení sochy Václava Budovce z Budova na Masarykově náměstí, 7. listopadu 2021. Foto: Petr Novák

V Mnichově Hradišti se po 83 letech opakovala historie. Naštěstí to bylo jen v pozitivním duchu, a sice v podobě slavnostního odhalení pomníku Václava Budovce na náměstí. Poprvé k němu došlo 17. července 1938, podruhé 7. listopadu 2021.

Před 130 lety se v Loukově narodila první československá docentka Milada Paulová

Před 130 lety se v Loukově narodila první československá docentka Milada Paulová. Zdroj: Univerzita Karlova

2. listopadu 2021 uplynulo 130 let, kdy se v Loukově u Mnichova Hradiště narodila Milada Paulová, česká historička a byzantoložka, první československá docentka a první profesorka v Československu přednášející na Karlově univerzitě.

Milada Paulová se narodila 2. listopadu 1891 v Loukově čp. 55. Jejím otcem byl cukrovarnický úředník František Paul. Její matka Anna, rozená Bernardová, zemřela 21. března 1895 na tuberkulózu. Malá Milada se tak ve svých třech letech stala polosirotkem.

Václav Budovec z Budova se po desítkách let vrací na náměstí. Nenechte si ujít slavnostní odhalení

Václav Budovec z Budova se po desítkách let vrací na náměstí. Nenechte si ujít slavnostní odhalení

Město Mnichovo Hradiště zve na znovuodhalení pomníku Václava Budovce z Budova, který se po dlouhých desítkách let vrací na náměstí.

Mnichovo Hradiště si připomnělo výročí vzniku republiky

Pietní akt v parku u nádraží. Foto: Petr Novák

Hned na třech místech si ve čtvrtek 28. října 2021 město Mnichovo Hradiště a zástupci zdejších spolků i veřejnosti připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa.

Hodinu po poledni položili starosta města a místní obec baráčníků květiny k památníku padlých a bustě Tomáše Garrigua Masaryka ve Veselé. Poté následovalo položení květin u hrobu legionáře Antonína Havelky na městském hřbitově.

Výročí vzniku Československa si ve Žďáru připomenou přednáškou

Výročí vzniku Československa si ve Žďáru připomenou přednáškou

28. října si připomeneme 103 let od okamžiku, kdy jsme se oddělili od Rakouska-Uherska a vznikla samostatná Československá republika. Nevznikala ale sama od sebe, byl to velmi složitý a těžký úkol. A právě tyto důležité a zajímavé okamžiky naší historie vám připomene tematická přednáška, kterou připravila obec Žďár a která se dotkne různých pohledů na to, jak vznikala naše první republika.

Přednášku povedou Jan Hálek a Boris Moskovič z Masarykova ústavu a Archivu akademie věd ČR.

Přednáška se bude konat 28. října od 17 hodin v restauraci U Kašpárků ve Žďáru.

V Kněžmostu zavzpomínají na legionáře. Spolek rodáků zve na přednášku

V Kněžmostu zavzpomínají na legionáře. Spolek rodáků zve na přednášku

Spolek rodáků a přátel Kněžmostu a okolí zve zájemce přednášku na téma Českoslovenští legionáři v boji za svobodu národa, která se koná 17. října 2021 od 15 hodin v prostorách bývalých tříd ZŠ na náměstí v 1. patře. Přijďte si poslechnout vyprávění Tomáše Drábka, člena Československé obce legionářské - Jednoty Mladá Boleslav, a zhlédnout i dobové artefakty. Zajištěno je i malé občerstvení. Přednášku podpořila obec Kněžmost.

V aktuálním sborníku Od Ještěda k Troskám najdete několik článků z Mnichovohradišťska

V aktuálním sborníku Od Ještěda k Troskám najdete několik článků z Mnichovohradišťska

Sborník Od Ještěda k Troskám pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Mnohé z nich se pochopitelně váží k Mnichovohradišťsku. A nejinak je tomu u třetího letošního čísla, které vyšlo v září.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top