Módní přehlídka Hany Vignerové v hradišťském muzeu vás čeká již tuto sobotu

Módní přehlídka Hany Vignerové v hradišťském muzeu vás čeká již tuto sobotu

Tematická dobová módní přehlídka Hany Vignerové – Příběh módy – se koná v sobotu 7. srpna v prostorách městského muzea ve 2. patře státního zámku. Uskuteční se rámci aktuální letní výstavy Kouzlo starých plováren ve dvou časech: v 15.30 a 17.00. 

Dny lidové architektury budou zahájeny na faře v Dolní Krupé

Fara v Dolní Krupé. Foto: Petr Novák

Dny lidové architektury Středočeského kraje 2021 budou zahájeny v sobotu 7. srpna v areálu barokní roubené fary v Dolní Krupé, která je pobočkou Muzea Mladoboleslavska.

Mladá Boleslav získala dokumenty z pozůstalosti mnichovohradišťského rodáka Karla Mattuše

Zdroj: mb-net.cz

Město Mladá Boleslav získalo ze soukromých sbírek dokumenty z pozůstalosti právníka a politika Karla Mattuše, mnichovohradišťského rodáka. Dokumenty budou sloužit k prezentaci města a budou veřejnosti přístupné při různých výstavách spojených s historií regionu.

Aktuální číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám je věnováno regionální železnici

Aktuální číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám je věnováno regionální železnici

Minulý týden vyšlo nové číslo regionálního čtvrtletníku Od Ještěda k Troskám, které je téměř celé věnováno železnici. Čtenáři se tak dozvědí řadu informací z historie vlakové dopravy v Českém ráji. Texty jsou věnovány například minulosti Pardubicko-liberecké dráhy, vývoji vztahu místních obyvatel k železnici, tomu, jakým způsobem ovlivnila železnice prusko-rakouskou válku roku 1866, železničním mostům ve Svijanech, nerealizovanému projektu železnice z Mnichova Hradiště do Českého Dubu a Křižan, zaniklé zastávce Držkov či o filmování v turnovském depu.

Město Mnichovo Hradiště chystá obnovu židovského hřbitova

Vizualizace nové podoby židovského hřbitova v Mnichově Hradišti. Zdroj: město

Jen malý kamenný pomníček s pamětní deskou, skrytý za domovní zástavbou u Lesní ulice, je dnes připomínkou, že od sedmnáctého století až do 80. let století dvacátého v těchto místech býval židovský hřbitov. Z původní rozlohy jsou dnes dochovány asi dvě třetiny s původním stromovím, památníkem a několika úlomky náhrobků z devatenáctého a dvacátého století. Mnoho náhrobních kamenů je zahrnuto silnou vrstvou zeminy ve spodní části areálu, včetně náhrobků předků významného spisovatele Leopolda Komperta.

V hradišťském muzeu můžete o prázdninách poznávat kouzlo starých plováren

Od 1. července do 29. srpna můžete navštívit v Muzeu města Mnichovo Hradiště letní výstavu Kouzlo starých plováren. Zdroj: muzeum

Po celé prázdniny můžete navštívit v Muzeu města Mnichovo Hradiště letní výstavu Kouzlo starých plováren.

Výstava Kouzlo starých plováren připomíná městské nebo říční lázně a plovárny a zároveň přibližuje trávení volného času, hygienické návyky, dobovou letní módu a sportovní náčiní v prvních osmi desetiletí 20. století. K vidění je jedinečná sbírka historických oděvů, doplňků a plavek. Nechybí ani klobouky, brýle, plovací, sportovní nebo zábavní pomůcky a mnoho dalších exponátů, stejně jako dobové dokumenty, fotografie, pohlednice nebo časopisy.

Úlomek renesančního kachle ze Zvířetic či sako od hradišťského krejčího. Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska ožívají

Úlomek zeleného renesančního kachle s motivem anděla, jediná památka vnitřní podoby původního zámku ve Zvířeticích. Zdroj: NF Škoda Auto

V grantové výzvě Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska, která si kladla za cíl objevovat méně známé osudy osobností, předmětů i dalších artefaktů spojených s mladoboleslavským regionem, se sešly desítky přihlášek, z toho mnohé se dotýkají i Mnichovohradišťska.

Odborná komise (složená z osobností Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund) přihlášené příběhy vyhodnotila. Finanční odměnu získá deset nejlepších příběhů. Všechny přihlášené příběhy i artefakty pak budou na přelomu srpna a září představeny na panelové výstavě.

Na faře v Dolní Krupé si v sobotu můžete vyzkoušet přípravu bramboráku

Fara v Dolní Krupé. Foto: Petr Novák

Od června můžete opět navštívit objekt barokní roubené fary v Dolní Krupé. Pro letošní sezonu zde Muzeum Mladoboleslavska připravilo nejen výstavu věnovanou zaniklým obcím v okolí Ralska, ale upravilo a vybavilo nově i prostory v přízemí fary – původní farní kancelář a archiv, kuchyň a byt farské hospodyně i bývalou černou kuchyni a spíž. A připravena je i řada speciálních akcí. Tu nejbližší můžete navštívit již nacházející víkend.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top