Středočeský kraj zve na myslivce a další zájemce na seminář o péči o zvěř a její prostředí

Středočeský kraj zve na myslivce a další zájemce na seminář o péči o zvěř a její prostředí. Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

Péče o zvěř a její prostředí – to je název semináře, který se bude ve středu 1. června 2022 konat v zasedací místnosti zastupitelstva Středočeského kraje. Akce je určena především uživatelům honiteb, myslivcům, popřípadě zástupcům veřejné správy. Ostatní účastníci se zájmem o myslivost a ochranu přírody jsou samozřejmě také vítáni.

Ochránci přírody vítali ptačí zpěv na Žabakoru

Ochránci přírody vítali ptačí zpěv na Žabakoru. Foto: ČSOP Klenice

V sobotu 7. května v sedm hodin ráno čekalo na hrázi rybníka Žabakor více než 50 zájemců o vítání ptačího zpěvu. A vyplatilo se. Na přivítanou jim totiž průvodce a ornitolog Jakub Hlaváček přichystal parádní překvapení. Kukačku obecnou, lépe řečeno samce kukačky. Ku-ku zná jistě každý. Ale ne každý kukačku viděl zblízka, pokud ji vůbec kdy viděl. Otázky na život kukačky nebraly konce, a tak jsme na hrázi strávili déle, než jsme počítali.

Na druhé zastávce u naučné tabule nám k vyprávění o historii a avifauně Žabakoru zpíval budníček menší svým typickým cilp-calp.

Šikulové ze Svijan se podílejí na ochraně životního prostředí

Vyřazené elektrospotřebiče. Ilustrační foto: Petr Novák

Výtvarný kroužek Šikulové ve Svijanech může díky aktivitě místních obyvatel v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,92 tun. Na každého obyvatele tak připadá 2,85 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Čapí hnízda na webkamerách: letos nově přímý přenos ze Zvířetic

Čápi ve Zvířeticích. Foto: ITBUSINESS

Pozorování čápů a jejich hnízd se v posledních letech se stalo populární nejen mezi ornitology. Česká společnost ornitologická systematicky mapuje čapí hnízda za pomoci dobrovolníků už od roku 2014, kdy byl čáp bílý a čáp černý vyhlášen ptákem roku.

OBRAZEM: Vítání ptačího zpěvu v Dolním Bousově s Pavlem Kverkem

Vítání ptačího zpěvu v Dolním Bousově s Pavlem Kverkem. Foto: Zdeněk Plešinger

Poslední dubnový den roku 2022 jsme se sešli v Dolním Bousově v lokalitě Slavičí háj (hnízdiště slavíků).

Ornitolog Pavel Kverek poutavě vyprávěl o životě ptáků, předváděl kroužkování a malým dětem dovolil, aby si ptáčky prstíčkem pohladily.

Potom jsme přešli k blízkému rybníku Zvolínek. Tam Pavel Kverek pokračoval ve své přednášce i v praktických ukázkách.
Po návratu do Slavičího háje nám ještě předvedl na sojce, jak ptáci, když se nemohou bránit (položíme-li je na dlaň na záda), dělají mrtvého.

Zdeněk Plešinger

Přivítejte v sobotu 7. května ptačí zpěv u rybníku Žabakor

Přivítejte v sobotu 7. května ptačí zpěv u rybníku Žabakor. Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice zve na tradiční akci, vítání ptačího zpěvu u rybníku Žabakor. Sraz je v sobotu 7. května 2022 v 7.05 na hrázi rybníka. 

Naplánována je procházka podél jižního břehu směrem na Příhrazy a rybník Oběšenec se zastávkou na odchytovém místě. Průvodci vám budou ornitologové Jakub Hlaváček a Josef Rutterle.

Přijďte se potěšit ptačím zpěvem, dozvědět se zajímavé informace o našich ptácích a prohlédnout si zblízka ptačí druhy, které se podaří chytit do sítí.

Ornitolog Pavel Kverek zve na Vítání ptačího zpěvu

Ornitolog Pavel Kverek zve na Vítání ptačího zpěvu

V roce 2001, kdy se Vítání ptačího zpěvu uskutečnilo v regionu poprvé, byla tato mezinárodní akce ještě mladá. Za jejími začátky stojí kněžmostský ornitolog Pavel Kverek.

„Byli jsme jedním ze 40 míst v republice a jediní na Mladoboleslavsku, kde mohla veřejnost o první květnové sobotě vyjít s průvodcem do přírody za komentovaným ranním ptačím zpěvem. Cílem tehdy byla oblast mokřadů jižně Kněžmostu a vše vyšlo nad očekávání,“ vzpomíná ornitolog.

Voda je největší poklad. Ve Vlčím Poli na Velký pátek otevírali Hraběnčinu studánku

Jako každý rok vyrazila skupina obyvatel Vlčího Pole navštívit pohádkové místo, kde ze země vyvěrá pramen zvaný Hraběnčina studánka. Foto: Zdeněk Plešinger

Na Velký pátek, tedy v den, kdy se otevírají poklady, ve Vlčím Poli otevírali studánku. Jako každý rok vyrazila skupina místních obyvatel navštívit pohádkové místo, kde ze země vyvěrá pramen zvaný Hraběnčina studánka. Přišli ji pozdravit a poděkovat jí, že stále dává dobrou vodu všem, kteří potřebují uhasit žízeň. Dobrá voda je největší poklad. Bez dobré vody nelze žít.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top