Spokojený domov funguje v Hradišti a okolí už 10 let, mezi místními o něm přesto stále přetrvává mnoho mýtů

Popis k fotografii: V Mnichově Hradišti žije i v současné době nejstarší klientka Spokojeného domova Marie Waldsteinová (*1920). Na snímku s pečovatelkou Kamilou Procházkovou. Foto: Petr Novák

Když se řekne „Spokojený domov“, mnoho lidí si představí pobytové zařízení pro seniory. Ve skutečnosti obecně prospěšná sopečnost Spokojený domov poskytuje péči seniorům a handicapovaným v jejich vlastních domácnostech. Spektrum klientů zahrnuje lidi různého věku a různého typu postižení. Poskytuje osobní asistenci autistickým dětem ve škole, stará se o vozíčkáře (po úrazech i vážných onemocněních), pečuje o seniory se ztrátou soběstačnosti, ale i o lidi s onkologickými diagnózami v posledním stádiu nemoci, kteří si přejí zemřít doma. Nejviditelnější je samozřejmě péče o relativně soběstačné seniory, avšak mnoho klientů je upoutaných na lůžko. Oproti mnoha jiným organizacím je Spokojený domov známý svou flexibilitou – jeho služby jsou dostupné včetně večerů, víkendů a státních svátků.

Mnozí lidé si myslí, že Spokojený domov působí pouze v Mnichově Hradišti. Spokojený domov byl sice v Mnichově Hradišti založen a má zde své administrativní sídlo, služby však poskytuje v širokém regionu Mladoboleslavska, Jičínska a Turnovska, a to včetně nejmenších vesniček. Region jeho působnosti se neustále rozšiřuje.

Někteří místní občané si Spokojený domov spojují s domem s pečovatelskou službou (tzv. „kulaťákem“) v Mnichově Hradišti. Tento dům patří městu a pobyt v něm sám o sobě není sociální službou, ale je uskutečňován na základě nájemní smlouvy. Se Spokojeným domovem tedy nemá nic společného. Je ale pravdou, že jeho obyvatelé – tak jako v každém jiném bytovém domě – si případnou sociální službu mohou sjednat u kteréhokoliv poskytovatele, tedy i u Spokojeného domova.

Pečovatelská služba (nejen Spokojeného domova) bývá také velmi často spojována s rozvážkou obědů. Ta ale ve skutečnosti sama o sobě není sociální službou a poskytují ji standardně například restaurační zařízení. Spokojený domov pouze v individuálních případech dováží dietní stravu, jejíž rozvoz není jinak dostupný, ale především poskytuje péči u těch lidí, kteří si sami nedokáží stravu ohřát nebo podat.

Velmi často si také lidé pletou Spokojený domov s organizací Malyra. Ač obě organizace založila Kamila Sedláková, mají každá jiný účel.  Malyra je nestátní zdravotnické zařízení a poskytuje fyzioterapii (rehabilitaci) a domácí zdravotní péči (tj. převazy, injekce, ošetření proleženin, odběry a rehabilitaci), kdežto Spokojený domov poskytuje v domácnostech sociální služby (výměna plen, ohřátí či podání stravy, kontakt se společenským prostředím apod.).

Spokojený domov je tzv. nestátní nezisková organizace, není tedy zřizována žádným městem, krajem či státem, pouze od těchto subjektů může čerpat dotace. V současné době působí Spokojený domov na území tří krajů a 34 obcí, kde se stará celkem o 95 klientů. Z toho na území Mnichova Hradiště aktuálně pečuje o 18 osob.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top