Úlomek renesančního kachle ze Zvířetic či sako od hradišťského krejčího. Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska ožívají

Úlomek zeleného renesančního kachle s motivem anděla, jediná památka vnitřní podoby původního zámku ve Zvířeticích. Zdroj: NF Škoda Auto

V grantové výzvě Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska, která si kladla za cíl objevovat méně známé osudy osobností, předmětů i dalších artefaktů spojených s mladoboleslavským regionem, se sešly desítky přihlášek, z toho mnohé se dotýkají i Mnichovohradišťska.

Odborná komise (složená z osobností Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund) přihlášené příběhy vyhodnotila. Finanční odměnu získá deset nejlepších příběhů. Všechny přihlášené příběhy i artefakty pak budou na přelomu srpna a září představeny na panelové výstavě.

„Grantová výzva Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska vzbudila opravdu velký zájem veřejnosti. V nadačním fondu jsme přesvědčeni o tom, že budoucnost regionu nelze tvořit bez znalosti jeho historie, a že pozitivní příklady mohou občany motivovat,“ říká ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO Ladislav Kučera. „Rádi bychom proto vyzvali obyvatele Mladoboleslavska, aby s námi i po skončení výzvy sdíleli příběhy, které jsou jim osobně blízké.“

Deset nejzajímavějších přihlášených příběhů dokumentuje historické počiny, které mají smysluplné pokračování v současnosti, a představuje zajímavosti, kuriozity nebo osobní „malé dějiny“, které přispívají k porozumění komunity obyvatel. Mezi nimi je například příběh pánského vlněného saka z dílny krejčího Františka Fibricha z Mnichova Hradiště, které se našlo před lety při úklidu půdy, osudy doktora Karla Marka, který zahynul v koncentračním táboře, nebo fragment kachlu hraběnky Eleonory ze zámku Zvířetice.

Veškeré přihlášené příběhy budou prezentovány na webových stránkách Kultura má zelenou a formou panelové výstavy v exteriéru Mladé Boleslavi i okolí, která tak přinese originální kroniku regionu. K některým z příběhů se pak budou na konkrétních místech realizovat i další doprovodné programy.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top