Horolezci Českého ráje, porodní báby i rybářská vrš. Muzea zahajují sezónu

Expozice Muzea Bakovska. Foto: Muzeum Bakovska

Stejně jako místní hrady a zámky, o kterých jsme vás informovali před týdnem, zahajují v těchto dnech sezónu i muzea. Kromě novinek ve stálých expozicích připravila i zajímavé výstavy.

Muzeum města Mnichovo Hradiště

Muzeum v Hradišti je již otevřené. V 2. patře státního zámku na vás čeká mimo jiné nová expozice věnovaná Václavu Budovci z Budova (1551–1621). Kromě stálé expozice se můžete těšit na fotografickou výstavu s názvem Horolezci Českého ráje. Muzeum ji připravilo ve spolupráci s místními horolezeckými legendami Štefanem „Pištou“ Berežným a Vladimírem „Chroustem“ Procházkou. Vystaveno je osmdesát velkoformátových fotografií z let 1968–1988, jejichž autorem je horolezec, profesionální fotograf a žurnalista Karel Vlček. Připravena je i audiovizuální projekce ukázek autorských unikátních filmových záběrů z tohoto pro náš kraj typického sportu s dlouholetou tradicí. Díky nim spatříte známé okolí našeho města z již méně známé perspektivy – z vrcholu skalních věží, k nimž nemalá část nás běžných turistů vzhlíží z několik desítek metrů níže položených úpatí skal. Těšit se můžete na oblast Drábských světniček, Příhrazkého skalního města, hruboskalského Skaláku, Prachova či Suchých skal na Maloskalsku. Výstavu doplňuje dobové vybavení potřebné pro lezení na písku. Mimo audiovizuálního prožitku se mohou návštěvníci také naučit techniku vázání vybraných horolezeckých uzlů. Navštívit výstavu můžete od pátku 14. května do neděle 27. května. Stálá expozice i výstava jsou otevřeny každý den (mimo pondělí) od 9 do 16 hodin.

Muzeum Bakovska

Muzeum Bakovska zahajuje sezónu 15. května. Mezi nové exponáty, které si můžete prohlédnout, patří část mamutí čelisti pocházející z doby ledové. Uvidíte zde také broušené nástroje, bez kterých se neobešli lovci v době kamenné. Z dalších zajímavostí si v bakovském muzeu můžete prohlédnout rybářskou vrš. Víte, jak vypadá a na co se používala? Budou vám o tom vyprávět průvodci. Prohlídku si určitě užijí i děti, protože pro ně je připraven krátký film – pohádka o tom, jak se seznámil Filip s Ankou a proč vlastně vrš vznikla. Kromě toho odstartovalo muzeum již druhý ročník celosezónní hry Velmistrova šifra. Start hry prozatím probíhal v Městské knihovně, což platí i nadále. Nyní hru můžete hrát také v době provozu muzea. Zakoupíte si pergamen s hádankami, podle kterých budete hledat tajemné symboly. V cíli se pak dostanete nejen k pokladu, ale čeká vás i překvapení. Celé dobrodružství trvá asi hodinu. Hra je vhodná pro rodiny s dětmi a skupiny, například školy, školky či příměstské tábory.

Muzeum Podbezdězí

V Bělé pod Bezdězem mají v muzeu otevřeno od soboty 8. května, a to s výjimkou pondělí každý den od 9 do 16 hodin. Kromě stálé expozice zde až do konce října můžete zhlédnout výstavy Bělská kronika 1918–1938, Ohníčky, skály a my (výstava obrazů Ivana Podobského) a Strenický potok.

Muzeum Mladoboleslavska

Také Muzeum Mladoboleslavska se už těší na vaši návštěvu nejen stálé expozice, ale i výstav. Ta nejnověji otevřená nese název Báby pupkořezné a jejím tématem jsou především porodní babičky, ale dozvíte se tu i něco o bylinkách. Další aktuální výstavy jsou Enyky, benyky, kliky bé... (Být dítětem před 150 lety), Jak šel čas náměstím Míru, Staré obrázky boleslavské, 5 elementů (dřevořezby předních evropských řezbářů) a Pověstné báchorky Mladoboleslavska.

Muzeum Českého ráje v Turnově

V Turnově vás přivítají ve všech stálých expozicích a výstavách Muzea Českého ráje (denně kromě pondělí 9–17 hodin) i Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova (denně kromě pondělí 9–16 hodin). Z nejbližších akcí se v pondělí 17. května od 17 hodin a v úterý 18. května od 17 hodin můžete těšit například na komentované prohlídky výstavy Na poslední cestě…, která seznamuje návštěvníky s podobou pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími.

Podještědské muzeum Český Dub

V Podještědském muzeu (a v johanitské komendě) se také již těší na vaši návštěvu.  Do odvolání však nejsou povoleny tradiční prohlídky s běžným průvodcovským výkladem a nejsou možné ani skupinové prohlídky. Vzhledem k nutnosti regulovat návštěvnický provoz (omezený počet návštěvníků) je doporučeno rezervovat si termín návštěvy předem, a to na telefonním čísle 728 045 065 nebo 485 147 090, případně na e-mailu muzeumceskydub@seznam.cz.

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top