Čapí hnízda na webkamerách: letos nově přímý přenos ze Zvířetic

Čápi ve Zvířeticích. Foto: ITBUSINESS

Pozorování čápů a jejich hnízd se v posledních letech se stalo populární nejen mezi ornitology. Česká společnost ornitologická systematicky mapuje čapí hnízda za pomoci dobrovolníků už od roku 2014, kdy byl čáp bílý a čáp černý vyhlášen ptákem roku.

V našem okolí je patrně nejznámější čapí hnízdo přímo v Mnichově Hradišti, kde byla v roce 2016 společností ITBUSINESS instalována webkamera pro jejich on-line pozorování. Letos se již objevilo v hnízdě několik vajíček a čeká se na potomstvo.

V roce 2017 byla webkamera instalována i u čapího hnízda v Příšovicích, zde ale letos čápi nezahnízdili.

Nově můžete letos pomocí webkamery sledovat čápy také ve Zvířeticích.

Na mapě České společnosti ornitologické můžete sledovat dění i v ostatních čapích hnízdech. Na mapě najdete přehledně všechna čapí hnízda i s barevným odlišením, zda tam již letos čápi přiletěli a jestli přivedli na svět mláďata. Po kliknutí na jednotlivá hnízda se můžete podívat na podrobnosti o nich. Do tvorby mapy se můžete zapojit i sami. Sledujte hnízda ve svém okolí, a jakmile čáp přiletí, najděte hnízdo v mapě, klikněte na něj a přílet zapište. Stejně tak zapisujte, co se na hnízdě v průběhu sezóny děje. Vydržte až do konce – do počátku srpna, kdy mladí čápi opouštějí hnízda – a svá pozorování průběžně zapisujte. Pokud na mapě hnízdo chybí, můžete ho doplnit.

Na Mnichovohradišťsku již byli čápi letos pozorování v hnízdech v ŽantověHoškovicích. Neobsazená hnízda zatím zůstávají na Budách, v Koprníku, ŽďáruDoubravě a Suhrovicích.

Netřeba zdůrazňovat, že sledovaní čápů má pouze volnočasové, vzdělávací a ekologické cíle. V žádném případě nesmí být do jejich přirozeného života nijak zasahováno. Jak může člověk postupovat v případě, že zpozoruje čapí hnízdo nebo samotného čápa v ohrožení, se můžete dočíst na webu České společnosti ornitologické

Odkazy:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top