Znovuobjevený malíř z LIAZu Zdeněk Finke z Bakova bude mít výstavu v Galerii Konírna

Zdroj: město Bakov nad Jizerou

V období oslav a vzpomínek na mnichovohradišťský LIAZ přispívá i Galerie Konírna ZUŠ Mnichovo Hradiště zajímavou výstavou. Jsou to obrazy, které vytvořil za svého života Zdeněk Finke, pracující 40 let v LIAZu jako dělník, seřizovač a technický kontrolor.

Zdeněk Finke celý život žil v Bakově nad Jizerou. Jako mladý muž studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově. V době absolutoria se nechal zlákat vidinou dobrodružství a životní změny a se spolužákem chtěli překročit hranice na Západ, byl ale chycen a uvězněn. Musel pak do dolů a sloužit na vojně u PTP.

Po návratu domů začal pracovat v LIAZu. Přitom maloval obrazy, ale tento jeho zájem zůstával soukromým. Byl velmi skromný. Vzdělával se pod vlivem pražského akademického malíře Vladimíra Hlubučka. Vystavoval sporadicky, například v roce 1968 s vynikajícími umělci profesionály – Luďkem Maňáskem, Stanislavem Kovářem, Vladislavem Krédlem a dalšími. K samostatné výstavě Zdeňka Finkeho nikdy nedošlo, změní se to až nyní. Kvůli jeho útěku na Západ mu teprve po roce 1990 bylo přiznáno absolutorium SUPŠ.

Tvorbu Zdeňka Finkeho nabídla jeho vnučka Gabriela Finková, absolventka výtvarného oboru ZUŠ Mnichovo Hradiště. Zapůjčila ji malířova manželka Dagmar Finková, žijící v Bakově nad Jizerou. V souboru děl jsou olejomalby, expresívně pojaté krajiny. V obrazech je zvláštní síla osobitého pojetí. Výstava je doplněna fotografiemi ze života v LIAZu.

Přijďte se podívat na výstavu v době od 24. května do 17. června. Galerie ZUŠ bude otevřena vždy ve středu v době od 15 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin, případně po domluvě.

V sobotu 27. května, v den hlavních oslav LIAZu, se můžete v galerii těšit na dvě komentované prohlídky, první v 10 hodin a druhá v 15 hodin formou podobnou vernisáži.

Zdroj: město Bakov nad Jizerou, město Mnichovo Hradiště

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top