Hemodialyzační středisko v Mladé Boleslavi slaví 30 let. První pacient byl z Mnichova Hradiště

Kolektiv hemodialyzačního střediska v roce 1992 s prvním pacientem. Foto: archiv Jana Herinka
Slavnostní připomenutí významného výročí se konalo ve středu 4. května 2022. Foto: Klaudiánova nemocnice

Před 30 lety – 4. května 1992 – vzniklo nové hemodialyzační středisko Klaudiánovy nemocnice. První pacient byl z Mnichova Hradiště. A původem z Mnichova Hradiště je i první vedoucí lékař tohoto oddělení MUDr. Jan Herink. Slavnostní připomenutí významného výročí nemocnice se konalo ve středu 4. května 2022. 

Oddělení umělé dialýzy bylo zřízeno v areálu mladoboleslavské nemocnice v 5. patře budovy interního oddělení, která měla být původně léčebnou dlouhodobě nemocných. Zřízení takzvané „umělé ledviny“ v Mladé Boleslavi bylo výrazným přínosem v léčbě pacientů s chronickým i akutním selháním ledvin na Mladoboleslavsku, kteří do té doby byli odkázáni na léčení na jiných střediscích, především v Praze. Klaudiánova nemocnice si proto 4. května připomněla toto významné výročí za přítomnosti stávajících i minulých zaměstnanců stanice a především za přítomnosti prvního vedoucího lékaře MUDr. Jana Herinka. Jak mnichovohradišťští patrioti vědí, jeho otcem byl lékař, mykolog a znalec přírody Českého ráje MUDr. Josef Herink (1915–1999), který od roku 1950 žil v Mnichově Hradišti. 

„Pamatuji si ještě situaci, kdy pacienti jezdili do Prahy. Museli vstát ve čtyři ráno, po celém okrese jezdily jedna nebo dvě sanity a nabíraly tyto pacienty. Na dialýzu přijeli někdy v šest hodin a byli tam 4–5 hodin. Poté, protože jsem tam byl na stáži a viděl jsem naše pacienty, třeba ve dvě hodiny se zpožděním odjížděli, opět je vozili od Benátecka po Mnichovohradišťsko a dostali se do postele v 18 hodin. Opravdu to bylo pro ně neúnosné. Musíme si ještě uvědomit, že ti pacienti byli tehdy v mnohem horším stavu, než jsou dnes při všech medicínských pokrocích. Ještě v roce 1986–1987 jsem viděl bohužel i umřít osmnáctileté děvče, které zemřelo, protože jsme ho nedokázali udat do Prahy. Dnes, kdyby tato paní žila, měla by děti, měla by rodinu a mohla být třeba odtransplantována. Takže jsem byl velmi rád, když jsme tady toho 4. května začínali. Dívali jsme se na našeho prvního pacienta a dívali jsme se, jak se krevní pumpa točí a pacientovi nic není. Musím skutečně říci, že jsme to dělali pro pacienty,“ vzpomíná MUDr. Jan Herink.

„Prvním a toho dne jediným pacientem byl Josef Drábek z Mnichova Hradiště, který se do té doby dialyzoval v Praze na I. interní klinice VFN. Bylo to pro nás všechny, kteří jsme byli tehdy přítomni u jeho lůžka a sledovali s rozechvěním otáčení krevní pumpy dialyzačního přístroje, jedno velké zadostiučení, že jsme to všechno nedělali nadarmo,“ dodává první vedoucí lékař.

„Rád bych naší hemodialyzační stanici popřál, aby tady nadále fungovala dobře pro pacienty, ale zároveň bych rád popřál pacientům, aby nemuseli být pacienty tohoto oddělení,“ řekl předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa. Ten dále připomněl, že tato moderně vybavená hemodialyzační stanice je pro pacienty, kteří nemohou podstoupit transplantaci ledvin, jediným řešením.

Dnes hemodialyzační stanice sídlí v pavilonu E v areálu nemocnice a vedoucím lékařem je MUDr. Dino Alferi. Kapacita je 18 lůžek – dvě lůžka jsou vyhrazena pro akutní péči. Maximálně tato jednotka zvládne dialyzovat 100 pacientů, což je postačující kapacita s dostatečnou rezervou. V provozu je od pondělí do pátku, kdy v pondělí, středu a pátek pracují tři směny, zbývající dva dny jsou směny dvě. 

Slavnostní připomenutí významného výročí se konalo ve středu 4. května 2022. Foto: Klaudiánova nemocnice
Slavnostní připomenutí významného výročí se konalo ve středu 4. května 2022. Foto: Klaudiánova nemocnice

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top