Zemřela Františka Čoková. Čím se rodačka z Mnichovohradišťska zapsala do historie?

Františka Čoková v roce 2016. Foto: Petr Novák

V sobotu 29. dubna 2023 ve věku 87 let navždy odešla Františka Čoková, rozená Kolocová, pocházející z Mnichovohradišťska. I když se na rozdíl od svého syna Viléma nedostala do širšího povědomí veřejnosti, vzpomínku si jistě zaslouží. 

Františka Čoková se narodila 20. března 1936 v Ptýrovci do rodiny řezníka Václava Koloce, pocházejícího z Veselé, a jeho manželky Julie, roz. Sládečkové. Rodiče měli od obce Ptýrov pronajatý hostinec Čarda, který se nacházel u ptýrovského dřevěného mostu. Matka Julie Kolocová byla aktivní baráčnice.

Po nástupu komunistického režimu otec pracoval jako řezník v Mnichově Hradišti na jatkách. V roce 1951 se stal obětí vykonstruované aféry za neplnění dodávek masa a byl odsouzen k deseti letům v jáchymovských uranových dolech. Nakonec byl po pěti letech propuštěn a živil se jako pokrývač. Zemřel za několik let na rakovinu z ozáření.

Františka se vyučila automechaničkou. V mládí aktivně sportovala, věnovala se běhu či hodu oštěpem. Přestože pro ni sport byl jen koníčkem, setkala se při hodu oštěpem mimo jiné i s Danou Zátopkovou.

Pracovní uplatnění našla nejprve v Mladé Boleslavi, kde pracovala ve Škodovce a jezdila sanitkou. V roce 1961 se jí narodil Vilém a v roce 1963 se rodina přestěhovala do Prahy na Prosek.

Deset let pracovala jako řidička pošty. V tomto zaměstnání ji zastihla okupace v roce 1968. Pracovala přímo v hlavní budově v Jindřišské ulici, kterou obsadili ruští vojáci a vyprovodili z budovy všechny zaměstnance. Františka Čoková a její kolegyně Květa Davídková vydaly pořizovat fotografie. Málem přišla o svůj fotoaparát, když jí ho vojáci chtěli sebrat, což se jim nezdařilo. Nakonec se jí podařilo nafotit kolem 100 unikátních fotografií, na kterých je zachycena atmosféra okupace. Fotografovala mimo jiné i tajně ze záchodového okénka. Její fotografie se o mnoho let později objevily na výstavě v Národním muzeu.

Dvacet let jako řidička zásobovala obchody s textilem a později již při penzi dělala řidičku zásobovačku v obchodním učilišti v Kyjích.

Petr Novák

Použité zdroje:

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top