Zajímá vás historie českého horolezectví? Přijďte 27. září do hradišťského kina

Zajímá vás historie českého horolezectví? Přijďte 27. září do hradišťského kina
Zajímá vás historie českého horolezectví? Přijďte 27. září do hradišťského kina

Horolezectví je krásný, i když nebezpečný sport. Ti, kdo mu propadli a hodně o něm vědí, na něj nedají dopustit, ostatní nezasvěcenci vzhlížejí k horolezcům s obdivem a úctou, často s nepochopením pro jejich (možná zdánlivý) hazard se zdravím a životem. Dva různé pohledy – na jedné straně touha překonávat překážky a mít jedinečné zážitky, na straně druhé zůstat v bezpečí a ve zdraví kvůli sobě a svým blízkým… Přijďte do Kina Mnichovo Hradiště na střihový film o skupině českých horolezeckých nadšenců a poté na besedu s některými z nich.

V úterý 27. září 2022 od 18 hodin kino promítne film Chrousti na písku i velehorách. Autorem je fotograf Karel „Šedej“ Vlček, archivními filmovými záběry a fotografiemi vypráví o historii českého horolezectví od 30. do 70. let minulého století, od Českého ráje po Himálaj. Besedovat s diváky přijdou horolezci-pamětníci Jiří Čihulka, Karel „Šedej“ Vlček, „Pišta“ Berežný, Vladimír „Chroust“ Procházka jr. a MUDr. Leoš Chládek, lékař historicky první české himalájskou expedice Annapurna IV v roce 1969.

Znáte některé z těchto jmen či přezdívek? Možná ano. Kdo tedy byli a jsou „Chrousti“ Procházkové a „Šedej“ Vlček?

Nestor českého horolezectví Vladimír „Chroust“ Procházka (1918–1994) byl v civilu učitel, jinak nadšený horolezec a skaut, který získal svou přezdívku v mládí na skautských táborech, protože rád sedával v korunách stromů, a pak ji „zdědili“ i jeho synové. Otec „Chroust“ slezl jako první řadu vrcholů v Českém ráji, po válce se zaměřil na Vysoké Tatry, Alpy, Kavkaz a konečně Himálaj. První česká himálajská expedice r. 1969 pod jeho vedením dosáhla prvního úspěchu našeho horolezectví v nejvyšším pohoří světa výstupem na Annapurnu IV. Po celý svůj život se také věnoval školení budoucích horolezců a napsal učebnici Základy horolezectví, dlouho považovanou za nepřekonanou. Ironie osudu mu při tragické nehodě na Trollryggenu (hora v Norsku) vzala nadějného mladšího syna Honzu, který se na učebnici podílel...

Profesionální fotograf a novinář Karel „Šedej“ Vlček (* 1945) se již od mládí věnoval také horolezectví a jeho fotografie jsou na tento sport zaměřené. V 70. letech minulého století se jeho dokonalé černobílé snímky objevovaly v řadě prestižních zahraničních magazínů. Kromě fotografování také točil filmy, často přímo ze skalní stěny. V 80. letech získal za svůj film První sedma řadu cen, v poslední době se blýskl dalšími filmy Lezení na písku – 70. a 80. léta, a v Evropě měl i několik fotografických výstav. V 90. letech začal jezdit na kole – ne ovšem vsedě, ale vleže! Na lehokole kromě Evropy projel i obě Ameriky, Nový Zéland a velký kus Asie až do Číny. Fotografoval tedy dál, ale už „z přízemí“.

Vydejte se v našem kině do skal, nejdřív prostřednictvím filmu, potom ve vyprávění horolezců!

Zajímá vás historie českého horolezectví? Přijďte 27. září do hradišťského kina

Zdroj: Kino Mnichovo Hradiště

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top