Za rok se do Hradiště vrátí „lidická růže“

Lidická růže v roce 1991. Foto: město Mnichovo Hradiště, kronika technických služeb

Právě dnes – 10. června – je tomu 79 let, kdy byla nacisty vypálena středočeská obec Lidice a vyvražděna značná část jejích obyvatel. Příští rok tedy nastane kulaté výročí lidických událostí a město Mnichovo Hradiště při té příležitosti připravuje obnovu symbolu – lidické růže, která do 90. let zdobila zdejší Lidickou ulici.

Výstavba Lidické ulice v Hradišti probíhala v 60. letech. V poli za městským hřbitovem vyrostly bytové domy koncipované jako malé sídliště. Později, v roce 1982, si tu místní v rámci akce Z vybudovali spojovací cestičku na nároží Lidické a Obránců míru, která měla sloužit jako zkratka. O dva roky později byl tento prostor ozvláštněn drobným uměleckým dílem – bronzovým vodotryskem představujícím lidickou růži z dílny turnovského akademického sochaře Jaroslava Marka. Jenže vodotrysk nebyl konstruován úplně ideálně, tryskající voda z něj cestu zaplavovala, což vedlo k rozhodnutí MNV vodu odpojit. V 90. letech byla kovová růže několikrát poškozena – některé bronzové listy byly následně zachráněny pracovníky sběrných surovin – nakonec však dílo zmizelo celé a okolní prostor postupně zchátral.

Příští rok uplyne od lidických událostí 80 let a město v této souvislosti připravuje velmi vkusnou revitalizaci prostoru. A růže se vrátí na své místo!

„Setkali jsme se se sochařem Jaroslavem Markem, který původní bronzovou růži vytvořil, a ten, navzdory tomu, že uplynuly desítky let, doma nalezl sádrovou kopii vodotrysku. To bylo velké překvapení. Po domluvě s kulturní komisí a radou města jsme tak mohli zadat výrobu nového díla,“ popisuje Aleš Rychlý, kulturní referent městského úřadu.

Starosta města následně oslovil ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka, informoval jej o záměru Mnichova Hradiště a požádal o spolupráci. Prosba se týkala jednak supervize nad vznikem informačního panelu, který by měl být v Lidické umístěn a měl by informovat o události samé, o výstavbě Lidické ulice v Mnichově Hradišti, návštěvě lidických žen ve městě a v neposlední řadě i o bronzovém vodotrysku, také však ředitele památníku oslovil s přáním, zda by Mnichovo Hradiště mohlo získat alespoň jeden symbolický keř unikátní odrůdy růže s názvem Lidice. Město nyní čeká na odpověď.

Architekt města aktuálně dokončuje návrh revitalizace dotčeného prostoru, jehož slavnostní odhalení by mělo proběhnout v červnu příštího roku. Po opětovném osazení bude bronzová růže proti krádeži již zabezpečena. 

Zdroj: Martin Weiss, Kamelot

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top