Pro lidi s exekucemi nastalo „milostivé léto“. Jak postupovat?

Pro lidi s exekucemi nastalo „milostivé léto“

28. října začalo takzvané „milostivé léto“. Během něj mohou lidé snadněji ukončit exekuce, které jim v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, tedy například u obcí, zdravotních pojišťoven nebo státních institucí. Nesplacené závazky půjde vymazat během tří měsíců za zvýhodněných podmínek.

Kdo do 28. ledna 2022 zaplatí jistinu (původní dluh) a k tomu přidá 907,50 Kč jako náklady (750 Kč + DPH), ten exekuci ukončí. Týká se to dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem nebo třeba podniků s účastí města, zdravotní pojišťovny apod. Po zaplacení exekutor automaticky vydá rozhodnutí o zastavení exekuce pro zbytek dluhu a osvobození od zbytku dluhu. Peníze musí být dlužníkem uhrazeny na účet exekutora.

Toto osvobození můžou využít jen fyzické osoby a týká se pouze pohledávek, které jsou u exekutora. Podmínkou využití milostivého léta je i to, že člověk nesmí být v oddlužení.

Toto tříměsíční období je výhodné pro dlužníky, kteří mají reálný zájem své dluhy splatit a exekuce se zbavit, ale problémem je pro ně drahé příslušenství (zejména exekuční náklady, vysoké úroky apod.), které mnohdy činí až několikanásobek původního dluhu.

Jak postupovat?

Kontaktujte příslušného („svého“) exekutora nejlépe dopisem a zjistěte si jistinu, kterou je potřeba zaplatit. Uveďte, že chcete využít institutu „milostivého léta“, požádejte o platební údaje. Zaplaťte příslušnou částku (jistinu + 907,50 Kč). Písemně informujte exekutora, že jste využili „milostivého léta“, dluh jste uhradili a žádáte exekutora, aby postupoval dle části druhé čl. IV odst. 25 zákona č. 286/2021 Sb. Vše musíte udělat do 28. ledna 2022.

Pro město Mnichovo Hradiště vymáhá dluhy exekutorský úřad Mgr. Ing. Jiřího Proška. Jste-li dlužníkem města s exekucí od tohoto exekutorského úřadu, kontakty jsou následující:

  • Exekutorský úřad Plzeň – město, Dominikánská 8, 301 00 Plzeň
  • tel.: 377 464 009
  • e-mail: info@exekutors.cz
  • datová schránka: pvwg8xd

Pokud nemáte ve svých exekucích přehled, doporučujeme opatřit si výpis z Centrální evidence exekucí (CEE). Ten lze pořídit on-line na webu Exekutorské komory, nebo na jakékoliv pobočce Czech POINT (například Česká pošta či obecní úřad).

Podrobnější informace najdete také na webu Ministerstva spravedlnosti.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top