Organizátorka festiválku na podporu Moravy Jitka Bartošová: Ještě ten večer jsme se rozhodli pomoct

Bleskový festiválek na Solci 4. července 2021. Uprostřed moderátor Petr Kůsa, vlevo vedle něj Jitka Bartošová. Foto: Václav Fajta

V neděli 4. července ožila náves v Solci Bleskovým festiválkem na pomoc obci Hrušky. Podobných festiválků pro dobrou věc zažila už tato vesnice několik. I když zorganizování takové akce  je práce týmu několika desítek lidí, za vším stojí nápad Jitky Bartošové ze spolku Solínek, z. s., a SDH Solec - Malobratřice. Jak se takový festival organizuje a co dalšího spolek v Solci chystá?

Bleskových festiválků na pomoc lidem v tíživých situacích už jste pořádali několik. Kdy a při jaké příležitosti vznikl nápad na ten první?
První myšlenka vznikla nad pivem, když byly povodně v roce 2010 na severu Čech. Přemýšleli jsme, jak pomoci v rámci našich možností. Uspořádali jsme věcné sbírky, ale stále nám to přišlo málo. Měli jsme zkušenosti z pořádání dětských dnů, které byly úspěšné. A tak jsme si řekli, že zkusíme spojit příjemné s užitečným a pomůžeme kulturou. Tenkrát, myslím 9. srpna 2010 kolem půlnoci, jsme krokovali naši náves, kam bychom umístili pódium (tehdy jsme ještě neměli amfiteátr). Pak za 5 dní vznikl první Bleskový festiválek pro obec Heřmanice.

Kdy vznikl nápad na festiválek letošní?
V ten večer 24. června 2021, kdy se přiřítilo tornádo na Jihomoravský kraj, za mnou přišel můj starší syn a říká: „Mami, musíme jim pomoci. Vždyť to umíme!“ Říkala jsem, že je to náročné, a obzvlášť v této době, kdy celá kultura dostala na frak kvůli covidu. Ještě ten večer jsme ale začali obvolávat lidi z našich spolků, zda se vůbec dáme v době dovolených dohromady. Reakce ale byly super – rychlé a jednoznačně pozitivní pro uspořádání akce. Když jsme dali dohromady naši základnu, hned jsme oslovili kapely, techniky a další lidi. Prostě celý ten řetězec, kde vše do sebe musí zapadat a následně klapat.

Na festiválku jsem si všiml, že vše bylo zorganizované do posledního detailu. Jaké je to za tak krátkou dobu dát všechno dohromady?
Není to jednoduché, ale ani nemožné, jen ten krátký čas je dost svazující. Ze zkušeností víme, že je potřeba jednat rychle. Sehnat veškerá povolení, vytvořit zázemí, domluvit s účinkujícími vše potřebné. Je třeba myslet na všechny detaily, které jsou pro úspěch celé akce důležité. K tomu všemu je třeba sehraný tým lidí, no a můžu říct, že za ty roky jsme ho tady společně vybudovali. Určitě musím zmínit partnery akce, kteří nám vypomohli věcně. Důležitá informace – účinkující, celý tým lidí, kteří se na akci podíleli – všichni bez nároku na jakýkoliv honorář.

Narážíte na nějaké problémy spojené s byrokracií?
Ani ne, je to taková klasika. Jen letos se stalo něco – pro mě dost nepochopitelné. V pátek ráno před akcí volala hygiena, že k nim přišla stížnost na Bleskový festiválek. Pane bože, kdyby to byla výdělečná akce, komerční apod., ale benefice? K tomu nemám víc slov. Možná jediné slovo – závist.

Kolik peněz na pomoc Hruškám jste vybrali?
Mezi asi 1 200 návštěvníky se podařilo vybrat necelých 420 tisíc korun. Výtěžek byl nejen z dobrovolného vstupného, občerstvení, malování na obličej pro děti, prodeje místní keramiky, ale i z dražby věcí známých kapel.

Jste v kontaktu s někým z Hrušek? Jak to tam aktuálně vypadá?
Jsem od začátku v kontaktu se zpěvákem a hercem Jiřím Zonygou, který bydlí nedaleko této obce. A přímo v Hruškách žije část jeho rodiny. Přes Jirku jsem v kontaktu se starostkou obce a lidmi z krizového štábu. Výtěžek z Bleskového festiválku byl převeden z transparentního účtu spolku Solínek na transparentní účet obce. V Hruškách by mělo být vše, co tornádo rozmetalo po obci a okolí, již uklizeno. V tuto chvíli probíhají bourací práce domů, které byly určeny k demolici. Domy, které zůstaly neporušeny a chybí jim střecha, ty se provizorně opravují dočasnou střechou (plachta a prkna, co vydrží asi jeden rok). V tuto chvíli je problém s materiálem na stavbu nových střech.

Je nějaký moment z činnosti vašeho spolku, který vás dojal či vám jinak utkvěl v paměti?
Bylo jich několik, ale na jeden se nedá určitě zapomenout. Když jsme v roce 2013 dělali další Bleskový festiválek pro obec Rudník, tak nám poté obec věnovala vyřezaného čertíka Solínka, který je od té doby umístěn na našem amfiteátru v Solci. Na vysvětlenou – náš spolek Solínek má od roku 2008 maskota v podobě čertíka.

Váš spolek Solínek má pestrou činnost, například akce pro děti, ale věnuje se i opravám soleckého kostela. V jaké jsou aktuálně fázi?
Solecký kostel patří mezi velké kulturní památky v okolí a my se snažíme alespoň trošku pomoci k jeho opravám a návratu do kulturního života. Od roku 2009 pořádáme vždy kolem Vánoc zpívání v kostele. Finančně jsme se podíleli na spoluúčasti na dotacích, na obnově křížku při vstupu do kostela a teď je náš velký cíl obnovit podlahu v kostele. Podlahu již máme zakoupenou, ale musíme ještě pár korun vybrat a pak sehnat firmu, která by se do položení podlahy pustila.

Co chystá Solínek v nejbližší době?
Víceméně menší akce v rámci obou spolků (Solínek a SDH Solec - Malobratřice), našich obyvatel a spřízněných duší. Například Hasičský sportovní den pro děti, stezku odvahy, rozsvícení vánočního stromku, Mikulášskou nadílku s koňmi, Adventní zpívání v kostele a Silvestrovský výšlap. Měli jsme v plánu v polovině srpna uspořádat druhý pouťový koncert „Solecký Javor“, ale s ohledem na Bleskový festiválek jsme tuto akci pro letošní rok zrušili. Pokud situace dovolí, přijměte už nyní pozvání na adventní zpívání do soleckého kostela Nanebevzetí Panny Marie, které je plánováno na neděli 12. prosince 2021.

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top