Mnichovohradišťský zámek letos zahájí sezónu s novým vedením. Dosavadní správci odcházejí do penze

Státní zámek Mnichovo Hradiště. Foto: Petr Novák

V letošním roce probíhá již delší dobu chystaná výměna generací ve vedení zámku. Po 30 letech se loučí a odcházejí do penze správce zámku Radovan Chmel a správkyně depozitáře Soňa Švábová. Místo nich bude na základě loňského červnového výběrového řízení od 1. dubna letošního roku jmenována do funkce vedoucí správy památkového objektu Šarka Kovaříková a správkyní depozitáře (mobiliáře a knihovního fondu) se stane Jana Baťková.

Předávání zámku je velmi náročným procesem, který běží od 6. záři 2022 a bude ukončen letos k 31. březnu. Jedná se o období komisionálních předávacích inventur 40 tisíc položek sbírkových předmětů (mobiliáře) a 20 tisíc položek knižních svazků, klíčů, budov, staveb, předmětů, strojů atd., které probíhají velmi pečlivě i díky pořízené elektronické evidenci a relativně rychleji než v dobách minulých.

Připravuje se však i pokračovaní jak zaběhnutých kulturních akci (nedělní pohádková dopoledne, Hradozámecká noc, divadelní představení na nádvoří zámku), tak i nových akcí. Bohužel vše se odvíjí od výše přidělených finančních prostředků, tedy i rozsah jednotlivých akci.

Bude probíhat restaurovaní portrétů rodu Harrachů, které by mělo byt podpořeno z programu Ministerstva kultury a Národního památkového ústavu „Po stopách šlechtických rodů – Harrachové: vznešenost zavazuje“. Jedná se o dva portréty, manželky Albrechta z Valdštejna Isabelly, roz. z Harrachu, a jejího bratra kardinála Arnošta Vojtěcha z Harrachu, které jsou vybrány i u příležitosti 400. výročí sňatku Isabelly z Harrachu a Albrechta z Valdštejna, kterému kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu velkou měrou přispěl. V rámci tohoto grantu se připravuje i elektronická galerie harrachovských portrétů.

Počítá se i s rekonstrukcemi ohradní zdi v další etapě, oken zámku, střech koníren, pláště kláštera atd., které se odvíjí od výše přidělených či získaných finančních prostředků.

Sezóna bude zahájena tradiční komentovanou prohlídkou zákulisí zámeckého divadla 1. a 2. dubna v 10.30 hodin.

Zdroj: Soňa Švábová, Národní památkový ústav, státní zámek Mnichovo Hradiště, Kamelot č. 3/2023

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top