Mnichovo Hradiště si připomene 80. výročí lidické tragédie odhalením obnoveného pomníku

Ve středu 25. května osadili pracovníci firmy Saturn vyčištěný podstavec pro Lidickou růži. Foto: město Mnichovo Hradiště
Mnichovo Hradiště si připomene 80. výročí lidické tragédie odhalením obnoveného pomníku

Mnichovo Hradiště si připomene kulaté výročí 80 let od lidské tragédie. V pondělí 6. června v 15 hodin dojde na rohu ulic Lidická a Obránců míru k odhalení pomníku a spuštění obnoveného vodotrysku při proslovech vážených hostů a doprovodu kapely Mackie Messer Klezmer Band. V těchto dnech probíhají poslední přípravy místa na slavnostní okamžik. Minulý týden došlo k osazení podstavce pro obnovený pomník.

Výstavba Lidické ulice probíhala v 60. letech. Bez ohledu na dobu vzniku Lidické růže, vodotrysku, který připomínal vyhlazení obce Lidice nacisty 10. června 1942, zůstává obrovská lidská tragédie tragédií. Ztráta domova, kořenů, rodin, blízkých, všechny ty hrůzné, děsivé pocity zůstávají i po 80 letech neměnné, trvale bolestivé.

Kdo zapomíná na milníky historie, je odsouzen k jejich opakování. Vodotrysk Lidické růže by neměl být zapomenut, neměl by jen tak zmizet v toku času. Na jeho obnově pracoval autor původního díla, akademický sochař Jaroslav Marek, který dokázal díky zachovalému sádrovému odlitku vytvořit téměř totožnou kopii. Na obnoveném vodotrysku spolupracoval významně také kovář Pavel Kverek. Městský architekt Jan Světlík a zahradník Tomášem Velichem zpracovali návrh úprav okolí sochy, Petr Verich zrestauroval originální sokl, který náleží k bronzovému vodotrysku a byla zde položena původní, tedy recyklovaná dlažba z Masarykova náměstí.

Během roku 2021 zároveň proběhla jednání s Národním Památníkem Lidice, který projekt obnovy podpořil prostřednictvím osoby pana ředitele Eduarda Stehlíka a bude se podílet na tvorbě infopanelu a edukativních materiálů. Rovněž darovali do záhonu k vodotrysku růže z Růžového sadu míru a přátelství v Lidicích.

Mnichovo Hradiště si připomene 80. výročí lidické tragédie odhalením obnoveného pomníku

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top