Místa, která ve své mlčenlivosti ukazují vznik i zánik. V Galerii Konírna byla zahájena výstava malíře Pavla Vašíčka

Pavel Vašíček a ředitelka ZUŠ Eva Ševců. Foto: Petr Novák
Ředitelka ZUŠ Eva Ševců s Pavlem Vašíčkem. Foto: Petr Novák
Ředitelka ZUŠ Eva Ševců s Pavlem Vašíčkem. Foto: Petr Novák
Místa, která ve své mlčenlivosti ukazují vznik i zánik. V Galerii Konírna byla zahájena výstava malíře Pavla Vašíčka. Foto: Petr Novák
Místa, která ve své mlčenlivosti ukazují vznik i zánik. V Galerii Konírna byla zahájena výstava malíře Pavla Vašíčka. Foto: Petr Novák
Místa, která ve své mlčenlivosti ukazují vznik i zánik. V Galerii Konírna byla zahájena výstava malíře Pavla Vašíčka. Foto: Petr Novák

 „Ať už jsi mlčel, nebo mluvil, zbývá ticho.“ Takové je přesné znění slov barokního malíře, hudebníka a básníka Salvatora Rosy, která inspirovala název výstavy „Zbývá jen ticho“ akademického malíře Pavla Vašíčka v Galerii Konírna, jejíž vernisáž se uskutečnila v úterý 26. října 2021 v podvečer.

Pro mladoboleslavského rodáka Pavla Vašíčka, který vyrůstal v Mnichově Hradišti, je typický dlouhodobý obdiv k barokní kultuře, umění a filozofii.

„Ticho patřilo po dlouhá staletí bytostně k médiu malby. Salvator Rosa se uvedenou citací obrací k světu a vyzývá ho k utichnutí, což mi připadá pro situaci ve světě, která je zahlcena smogem mediálních a vizuálních informací, velmi současné,“ zdůraznil malíř během zahájení výstavy.

Barokní filozofie v sobě zahrnovala řadu protikladných principů. Nejcharakterističtější jsou principy dvou rovin, jako je rovina světla a tmy, dobra a zla, krásy a ošklivosti. Všechny tyto roviny se v barokní době prolínají, navazují na sebe, a nakonec dávají vzniknout dvěma rovinám, které jsou pro baroko nejtypičtější, a to je rovina života a smrti.

Uplatňování principů vzešlých z barokní kultury a filozofie provází Pavla Vašíčka v jeho tvorbě, ať se jedná o malbu tíhnoucí více k realismu, nebo o malbu spíše abstraktnějšího charakteru. Příkladem je i současná výstava. Na každém obrazu je vidět důraz na intenzitu barvy, její hloubku a kontrast. Pomocí těchto principů vytváří portréty a figurální kompozice, ve kterých se přibližuje k intimitě člověka.

„Obrazy svými motivy sahají do pohledu krajin nebo jejich částí, kterým propůjčují autonomní charakter. Mohou připomínat květy, jeskyně či dutiny. Místa, která jsou pro nás obyčejně skrytá, místa, která ve své mlčenlivosti dávají vzniknout věcem a jiným dávají zase zánik. Místa, kde zbývá jenom ticho,“ uzavírá malíř.

Pavel Vašíček vystudoval obor broušení a rytí drahého kamene na Střední uměleckoprůmyslové škole šperkařské v Turnově a poté broušení a rytí skla na Vyšší odborné škole sklářské v Novém Boru. Pro jeho malířskou tvorbu bylo ale klíčové studium na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana.

Ředitelka ZUŠ Mnichovo Hradiště Eva Ševců na závěr vernisáže připomněla slova hudebního skladatele, výtvarníka a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Franze: „Lidé se z obrazů Pavla Vašíčka leccos dozvědí a mnohé pochopí. Mimo jiné i skutečnost, že obrazy jsou neopomenutelnou součástí dnešního výtvarného spektra a jsou dobrou zprávou pro českou malbu.“

Pravdivost zmíněných slov posuďte sami. Výstavu v Galerii Konírna můžete zhlédnout až do 27. listopadu každou středu od 15 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin nebo po domluvě na telefonu 606 858 110.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top