Domovu Modrý kámen se otevírá cesta k vyšším investicím do budovy. Město a kraj podepsaly zvýšení nájemného

Domovu Modrý kámen se otevírá cesta k vyšším investicím do budovy. Město a kraj podepsaly zvýšení nájemného

Po letitých jednáních se podařilo dosáhnout shody a v únoru byl uzavřen mezi Středočeským krajem a městem Mnichovo Hradiště dodatek nájemní smlouvy, na jehož základě bude kraj platit od letošního roku za pronájem budovy Domova Modrý kámen 1,4 milionu korun ročně. Navýšení nájemného otevírá cestu k vyšším investicím do budovy, která si po více než 20 letech zásadní opravy žádá.

Nájemné, které kraj městu jako vlastníkovi nemovitosti odvádí, bylo v posledních letech často diskutované. V roce 2012 došlo z rozhodnutí tehdejšího hejtmana Davida Ratha k ponížení nájemného na 460 tisíc korun, což městu znemožnilo realizovat větší investice. Navzdory tomu, že cele nájemné bylo každoročně opět využito na údržbu domova, částka ani zdaleka nepokrývala vše potřebné. Když město investovalo do objektu více, setkalo se ze strany finančních auditorů s kritikou, že se nechová jako řádný hospodař.

Na jednání zastupitelstva se dokonce dostal návrh na převod nemovitosti na Středočeský kraj. V zastupitelstvu však návrh těsně nezískal podporu a ani kraj o stavbu náročnou na provozování zájem neprojevil.

Po opakovaných jednáních se podařilo domluvit zvýšení nájemného v loňském roce a letos zasmluvnit. V roce 2022 byl rovněž zpracován stavebně-technicky průzkum budovy, který stanovil „jízdní řad“ jednotlivých oprav.

„Vůči budově máme dluh ve výši asi 30 milionů. Postupně se dočká nejprve nové střechy, oken a rozvodů, následně projdou rekonstrukci sociální zařízení,“ vyjmenovává místostarosta Ondřej Lochman, který v minulých letech opakovaně otázku nájemného s krajem otevíral. „Těší mě, že se tuto vleklou záležitost podařilo rozhýbat, což klienti domova brzy pocítí,“ dodává. 

Zdroj: Martin Weiss, Kamelot č. 3/2023

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top