Digitální technická mapa ulehčí práci při přípravě staveb

Digitální technická mapa ulehčí práci při přípravě staveb. Ilustrační foto: Český úřad zeměměřický a katastrální

Digitální technická mapa (DTM), jeden z nejdůležitějších IT projektů České republiky, který by se měl stát nástrojem, jenž umožní do budoucna urychlit stavební řízení a zjednodušit starostům i občanům zjišťování vedení inženýrských sítí, získává jasnější obrysy. Středočeský kraj už s dotčenými institucemi uzavřel patřičnou smlouvu a na profilu zadavatele do konce týdne uveřejní zakázku na konsolidaci dat. Rada o dílčích krocích jednala na svém dnešním zasedání.

IT projekt Digitální technické mapy je nástroj nejen pro starosty obcí, ale i pro občany, kteří si budou moci mnohem rychleji a snáze z domova od svého počítače ověřit, jaké technické sítě vedou v blízkosti jejich parcely. Zjistí, co by mohli ohrozit, nebo naopak jak složité či jednoduché bude připojit se k vodovodu, vodě, plynu anebo k datovým sítím. 

Města a obce si na základě souboru praktických a cenných informací budou moci lépe připravit jednotlivé investiční akce. „Pokud si budou chtít vybudovat nový chodník nebo kanalizaci, mohou si lehce dohledat veškeré potřebné informace, zahrnout do přípravy a naplánovat práce. Jak známo, nejnákladnější stránkou každé investice jsou výkopové práce pro uložení podzemních struktur a také celá délka řízení pro schválení takového záměru,“ popsal základní principy projektu Jiří Snížek, radní pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

Jak si tento geografický systém představit? Jde o vrstvy, které jsou vloženy na klasickou mapu. Kromě základního prostorového uspořádání území bude tento informační systém obsahovat údaje o stavebních a technických objektech a zařízeních dopravní a technické infrastruktury a o jejich ochranných a bezpečnostních pásmech, které se v dané oblasti nachází. To budou například inženýrské sítě, budovy, chodníky, dopravní ostrůvky. Další vrstvy pak mohou nabídnout i běžně dostupné letecké snímky nebo třeba i důlní díla a skládky odpadů.

Středočeský kraj už řadu měsíců shromažďuje podklady i informace o území, a to z kraje i za jednotlivé obce a města. Nedílnou součástí je i spolupráce s dalšími subjekty. „S Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a hlavním městem jsme již uzavřeli smlouvu o spolupráci při vytvoření a zajištění provozu, správy a aktualizace datového obsahu,“ uvedl Jiří Snížek.

Kromě věcné přípravy probíhají samozřejmě i potřebné administrativní kroky. Pokud vše dobře půjde, smlouva by mohla být uzavřena v červenci letošního roku. Financování vzniku Digitální technické mapy by mělo jít na vrub státu, kraje i Evropské unie.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top