Červená značka v Hradišti od července vede turisty jinudy. Trasa prochází atraktivnějšími lokalitami

Červená turistická trasa v Hradišti byla upravena. Vede atraktivnějšími lokalitami, Foto: KČT Mnichovo Hradiště

Již dlouhá desetiletí Mnichovým Hradištěm prochází Zlatá stezka spojující nejkrásnější a nejvýznamnější místa Českého ráje. Měří 119 kilometrů a vine se od Mladé Boleslavi do Jičína. Na své trase překonává údolí, lesy, skalní města a bludiště, kopce a rozhledny, potoky, ale i středověké hrady.

Podobně jako u jiných turistických cest, i v případě Zlaté stezky Českého ráje dochází čas od času k jejich částečnému přeložení. Protože v minulých letech došlo v Mnichově Hradišti ke zkrášlení lesoparku, zdejší Klub českých turistů společně s vedením města požádaly ústředí KČT o souhlas s převedením červené turistické trasy právě do této lokality.

„Od července tohoto roku tak nevede červená turistická cesta od náměstí k židovskému hřbitovu ulicemi Studentskou, Na Kamenci a Lesní, nýbrž ulicemi Havlíčkovou, na Hradčanech a následně zmíněným lesoparkem,“ popisuje změnu Jiří Janda z KČT Mnichovo Hradiště.

Po domluvě s ústředím KČT došlo ještě k jedné změně – přeznačení cesty od náměstí k nádraží. Turisty nyní značky nevedou z náměstí do ulice Víta Nejedlého a poté za Komerční bankou doleva do ulice Jana Švermy, ale na vlakové či autobusové nádraží se dostanou ulicemi Nádražní, Šlikovou a následně ulicí Jana Švermy. I tato změna má svůj rozumný důvod. „U Komerční banky totiž není vybudován chodník a turisté tak často vstupovali přímo do komunikace,“ vysvětluje Jiří Janda.

Díky pečlivosti KČT jsou změny vyznačeny nejen v terénu, ale také v elektronických mapách. Na portál mapy.cz byla nová trasa zakreslena v posledních dnech. „Pokud užíváte mapy.cz jako offline aplikaci staženou v mobilu, doporučujeme pravidelné stahování její aktualizace,“ dodává Jiří Janda.

Trasy turistických tras bývají měněny zejména při změně vlastníka pozemku (vlastník dotčeného pozemku totiž není povinen sdílet ho s turisty či cyklisty). Přeložka se také realizuje při „trvalém zrušení“ cesty, například když výstavbou přehrady dojde k zaplavení údolí s významnými turistickými cestami. Trasa může být přeložena i v situaci, že je nalezena turisticky atraktivnější cesta. A to je právě případ Mnichova Hradiště.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top