V Národním geoparku Ralsko odstartovala nová sezona

V Národním geoparku Ralsko odstartovala nová sezona
V Národním geoparku Ralsko odstartovala nová sezona
V Národním geoparku Ralsko odstartovala nová sezona

V neděli 24. března odstartoval Geopark Ralsko turistickou sezónu v bývalém vojenském prostoru, a to první exkurzí s certifikovaným průvodcem. Návštěvníci se s průvodkyní Denisou Honsejkovou mohli vydat na impozantní zříceninu hradu Děvín, která se nachází na vrchu stejného jména nad proslulým hamerským rybníkem. Širokou nabídku akcí si Národní geopark Ralsko pro své příznivce připravil na celý rok.

Každý měsíc bude možné s geoprůvodci navštívit různé lokality v kraji pod Ralskem. „Naše geoprůvodce poznáte podle fialových triček. Fialovou barvou je totiž v geologické mapě vyznačen polzenit – jedna z nejstarších vyvřelých hornin české křídové tabule, která dostala název právě podle řeky Ploučnice protékající geoparkem. A tak je fialová prostě naše barva,“ doplňuje informace ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Kromě exkurzí je připraven dubnový terénní workshop v zaniklé obci Jabloneček, kde sami účastníci prozkoumají, co zbylo z kdysi poměrně velké obce s kostelem a dvěma školami. Na konci května proběhne tradiční festival přírodního umění s názvem Proměny, tentokrát v zaniklé obci Holičky. V září poprvé organizuje geopark turistický pochod v okolí Hamru na Jezeře, kde si mohou malí i velcí vyzkoušet svoji fyzickou zdatnost. Rok 2024 bude zakončen opět tradičně – listopadovou výsadbou ovocných stromů v Aleji vzpomínek v zaniklých obcích.

Pokud přemýšlíte, která akce je vhodná jako rodinný výlet s dětmi, tak by vaší pozornosti neměla uniknout červnová exkurze Rychlé šípy ve Vranovských skalách a Festival Proměny. Případně můžete vyzkoušet některou z tras ze souboru Za poklady geoparků, kterou vás provede buď mobilní aplikace Skryté příběhy nebo turistický zápisník. Ten si můžete zdarma vyzvednout v informačních centrech v regionu.

„Doufám, že akce, které jsme připravili pro letošní rok, umožní návštěvníkům užít si čas v přírodě, odpočinout si od stresů všedního dne a hlavně ocenit a radovat se z přírodních hodnot, které u nás na severu Čech máme na dosah,“ vysvětluje Lenka Mrázová.

„Všechny akce jsou zdarma a to především díky podpoře Libereckého kraje. Na některé z nich je z kapacitních důvodů nutnost přihlášení. To se týká hlavně exkurzí a workshopů v terénu, protože se snažíme nebýt v přírodě příliš rušivým prvkem,“ dodává Mrázová.

Na akce se přihlašuje online, formulář je zprovozněn vždy měsíc předem na webových stránkách www.visitralsko.com. Geopark nabízí i možnost zasílání pozvánek a informací o spuštění přihlašování na e-mail. Stačí se ozvat na emailovou adresu pavlina.kovarova@geoparkralsko.cz.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top