Šikulové ze Svijan se podílejí na ochraně životního prostředí

Vyřazené elektrospotřebiče. Ilustrační foto: Petr Novák
Šikulové ze Svijan se podílejí na ochraně životního prostředí. Zdroj: obec Svijany

Výtvarný kroužek Šikulové ve Svijanech může díky aktivitě místních obyvatel v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,92 tun. Na každého obyvatele tak připadá 2,85 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky obyvatelům došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 10,82 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 5 ks.

Nebylo nutné vytěžit 539,36 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta například na 21 cest z Prahy do Brna po dálnici D1.

Došlo také k úspoře 5 552,32 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom 5 553krát spustili cyklus myčky nádobí.

Podařilo se recyklovat 529,65 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 22 ks nových praček bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 18,66 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 3 318 1€ mincí, nebo 22,65 kg hliníku, který by stačil na výrobu 1 511 plechovek o objemu 0,33 l.

obec Svijany

Šikulové ze Svijan se podílejí na ochraně životního prostředí

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top