Projekt ZPŠ „Vidí Vaše dítě správně?“ odhalil za 10 let své existence stovky skrytých očních vad

Již od roku 2010 financuje Zaměstnanecká pojišťovna Škoda projekt na odhalování očních vad u dětí. Oči dětem změří v několika vteřinách optometrista v jim známém prostředí – přímo v mateřské škole. Projekt běží v regionu Mladoboleslavska a Vrchlabska a za dobu jeho existence bylo vyšetřeno téměř 20 000 dětí.

„Oční vady mohou být zvláště u dětí mnohdy skryté a ani rodiče si jich na první pohled nemusí všimnout. Proto jsme v roce 2010 přišli s projektem, který má pomoci včas podchytit skryté oční vady již v raném věku. Optometrista navštíví smluvené školky a dětem změří zrak během chvíle, a navíc zábavnou formou,“ říká k projektu ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA.

Při návštěvě specialisty přímo v mateřské škole, tedy prostředí, které děti důvěrně znají a je pro ně velmi přirozené, jsou děti během několika vteřin bezkontaktně vyšetřeny přístrojem Plusoptix A09. Vyšetření probíhá zcela bez nutnosti rozkapání očí, jelikož jde v podstatě o „fotografii“ očí. Výsledek měření je pak k dispozici okamžitě. Touto cestou lze ještě v časném dětském věku a velmi spolehlivě odhalit např. šilhání, šedý zákal a dioptrické vady a následně je řešit další odbornou péčí očních lékařů a v maximální možné míře tak předejít dalším zdravotním komplikacím.

„Výsledky měření předá optometrista škole a ta následně rodičům. Pokud je zjištěn pozitivní nález, snažíme se situaci okamžitě řešit a ve spolupráci s optometristou dítě doporučit k dalšímu vyšetření k očnímu lékaři,“ doplňuje ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA. Za dobu existence projektu (s přestávkou v roce 2020) bylo vyšetřeno 19 736 dětí a zjištěno 1 546 pozitivních nálezů. Vyšetření je pro pojištěnce ZPŠ zcela zdarma, nepojištěnci hradí v případě zájmu o toto vyšetření 150 Kč, a to přímo specialistovi na místě. Každé vyšetřené dítě navíc dostane malý dárek. Za dobu trvání projektu investovala ZPŠ do prevence očních vad několik milionů korun.

ZPŠ s tímto projektem, tehdy ještě pod názvem „Koukají na nás správně?“, začala v roce 2010, a to ve spolupráci s organizací Prima Vizus. V rámci pilotního projektu se první vyšetření uskutečnila v květnu a červnu v mateřských školách v Mladé Boleslavi, Kosmonosech a v Mnichově Hradišti. V dalších letech projekt pokračoval pod názvem „Vidí Vaše dítě správně?“ a s garancí Ortoptiky
Dr. Očka, vedené Mgr. Martinou Hamplovou. Kromě mateřských škol na Mladoboleslavsku byl postupně rozšířen i na Vrchlabsko. V příštím roce ZPŠ plánuje další rozšíření, a to do Rychnova nad Kněžnou.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda přináší svým pojištěncům mnoho výhod a benefitů. Kromě tohoto preventivního programu pro děti nabízí více než 40 typů dalších příspěvků pro podporu prevence a zdraví celé rodiny. Můžete ale využít třeba i plavání pro pojištěnce zdarma, a to v bazénech Trutnov, Nová Paka, Jičín. Rodina, která se o své zdraví stará, může u ZPŠ čerpat i několik tisíc korun ročně.

Přidejte se k nám i Vy s celou svou rodinou. Jednoduše v pár krocích on-line na stránkách www.pojistovnamehosrdce.cz.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top