Nový stavební zákon: Žádosti již pouze přes portál stavebníka

Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

V pondělí 1. července vstoupil v platnost nový stavební zákon. Podávání žádostí je možné pouze přes portál stavebníka

Ministerstvo pro místní rozvoj 1. července spustilo portál stavebníka pro veřejnost a Informační systém stavebního řízení pro úředníky. Oba propojené systémy jsou součástí digitálního stavebního řízení, které nový zákon upravuje. Přispěje ke zkrácení povolování staveb a zjednodušení práce úředníků na stavebních úřadech. Díky digitalizaci stavebního řízení dostanou stavebníci veškerá povolení a vyjádření on-line. Systémy jsou napojené na databáze státu, řadu formulářů proto vyplní za uživatele, který má také vždy aktuální přehled o stavu řízení.

Od 1. července vkládají stavebníci projektovou dokumentaci až na výjimky přes portál stavebníka.

Portál umožňuje podat žádost, nahrát dokumentaci nebo komunikovat s úřady on-line. Je to webová aplikace, kterou je možné spustit na běžném internetovém prohlížeči na počítači, tabletu nebo mobilu. Je propojený s informačním systémem pro úředníky, dokumentace díky tomu nebude obíhat několik úřadů a dotčených orgánů, ale všichni k ní budou mít přístup z jednoho místa a bude vždy aktuální. To zjednoduší a automatizuje velkou část schvalovacích procesů. Úřady budou mezi sebou sdílet informace a odpadnou opakované požadavky na vyplnění občanem. Celé řízení bude probíhat digitálně, úplně proto odpadne nutnost tisknout stavební dokumentaci a s tím spojené náklady. Informační systém pro úředníky je také propojený s katastrem nemovitostí nebo Registrem územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) a dalšími datovými zdroji státu. Jako klíčová součást nového stavebního zákona digitalizace přispěje ke zkrácení délky povolování a má výrazný ekonomický přínos.

Bližší informace poskytnou pracovníci stavebních úřadů. Vzhledem k jejich vytíženosti je doporučeno využívat k dotazům primářně e-mail, nikoliv telefon.

Kontakty na stavební úřady v našem okolí:

Aktuální znění zákona:

Mohlo by vás také zajímat:

 

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top