Ministr Bartoš na setkání svazu měst a obcí zdůraznil spolupráci s obcemi ohledně dostupného bydlení

Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj

Minulý týden ve čtvrtek a v pátek se v Olomouci konal už 19. sněm Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Letos byl hlavním tématem vládní konsolidační balíček. Na akci se každoročně potkávají představitelé samospráv s představiteli státu nad prioritami měst a obcí. Na zahájení sněmu ministr Bartoš představil konkrétní kroky projektu Bydlení pro život a jejich přínos pro obce.

„Samosprávy jsou pro nás především partneři, bez kterých se žádná vláda neobejde. Dvojnásob to platí v případě naší reformy Bydlení pro život. Budou to právě obce – od těch největších, po ty nejmenší – které budou mít zásadní podíl na tom, jestli se nám podaří zlomit dosavadní nepříznivý vývoj a učinit bydlení dostupnější nezávisle na tom, kde člověk žije,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
 
Hovořil také o připravovaných investičních nástrojích výstavby určené hlavně obcím a o navrhovaném zákoně o podpoře v bydlení.

„Věřím v konstruktivní a úspěšnou spolupráci, stejně jako tomu bylo v případě čerstvě schválené novely stavebního zákona, která si nakonec získala všeobecnou podporu napříč politickým spektrem. Svaz měst a obcí je pro nás při vzniku této legislativy klíčovým partnerem,“ dodal ministr. Přijetí novely stavebního zákona Parlamentem na sněmu ocenilo i nové vedení SMO ČR.

Zákon o podpoře v bydlení, který zanedlouho půjde do meziresortního připomínkového řízení, počítá se vznikem kontaktních míst pro bydlení v obcích s rozšířenou působností. Ta poradí lidem v těžké situaci. Získají například informace o různých možnostech podpory, odbornou pomoc s dluhy nebo se jim místo pokusí najít dostupnější byt. Obce také mohou v rámci zákona získat příspěvky na opravy svých bytů.

Debata se vedla také o dotačních programech. Úspěšně začalo nové období Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ve kterém ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo už 66 výzev s celkovou alokací 84,4 miliard korun. Ministr informoval o spuštění programu Podpora rozvoje regionů 2024+, který cílí primárně na pomoc těm nejmenším obcím s nízkými rozpočty. V dalších výzvách budou zvýhodněny žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území a uhelných krajů.

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top